İnternet

Youtuber’ler için kötü bir haber

Youtuber'ler için kötü bir haber

 

YouTube platformunun üstünden yayın yaparak kazanç sağlamakta olanlar, senaryo ile birlikte kitap yazmakta olanlar, 500.000 Türk Lirası tutarının üstünde bir gelir elde etmektelerse Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan 37. maddesine bakılarak bundan böyle ticari kazanç gereğince vergilendiriliyor olcaklar. Yani aslında YouTuber’lar bundan böyle defter tutmaya başlayacak, fatura kesiyor olacak, senelik beyanname vermeye başlayacak, her ay içerisinde KDV ile birlikte muhtasar beyanname vermek mecburiyetinde kalmış olacaklar.

Serbest Muhasebeci ve aynı zamanda Mali Müşavir görevinde buluna nErhan Çağşırlı, YouTuber’ların daha önceki dönemlerden bu yana vergi mükellefi olmalarına yönelik bir kanun bulunmakta olduğunu fakat Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan 18. maddesi üzerinde telif kazançlarının istisna tutulmakta olduğunu anımsattı.

Çağşırlı açıklaması içerisinde; ”Bu söz konusu madde yanlış bir şekilde yorumlanmaktaydı. Yeni yapılmış olan değişiklik ile 37. madde çok daha açıklayıcı hale geldi. Telif ile alakalı kazançlar 500.000 Türk Lirası tutarını geçmiş olanlar normal gelir vergisi mükellefi olarak vergi ödemeye başlayacak. Tüccarlar gibi gelir defteri tutmaya başlayacak, fatura ile birlikte fiş düzenliyor olacak. Bu yalnızca YouTuber’ları değil tüm telif kazancı sağlamakta olanları kapsamakta. Yönetmen ile birlikte senaryo yazarı, sinemacı, yazar ve şair benzerindeki telifle çalışmakta olanlar buna dahil. Daha öncesinde bunlar kapsam dışında kalıyordu. Telifli bir durumdaki kazançlar için de sınır getirilmiş oldu. 500.000 Türk lirası tutarından daha çok kazananlar mükellef olmaya başladı. Daha öncesinde 1 milyon Türk Lirası tutarında da kazanıyor olsanız telif sayılmaktaydı” ifadelerine yer verdi.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close