İnternet

Youtube algoritmasının önerdiği videoları izlediğinize pişman olabilirsiniz

Youtube algoritmasının önerdiği videoları izlediğinize pişman olabilirsiniz

 

Mozilla, YouTube platformunun kullanıcılar için video önerme konusunda kullanmış olduğu algoritmanın doğruluğunu test etme amacıyla bir çalışma başlatmış idi. Gönüllü durumda bulunan kullanıcılardan meydana gelen söz konusu katılımcılar, önerilmiş olan videoları izlediklerine pişman olmaya başladıklarını bildirmiş oldular. Sonuçlara bakmış olduğumuzda tabir yerinde ise YouTube platformunun kendi topuğuna sıkmakta olduğunu ifade edebiliriz.

Bazı zamanlarda YouTube platformunun ilgi alanlarınızın dışında kalmış olan videoları sizlere önermekte olduğuna tanık olduğunuza eminiz. Hatta söz konusu bu videoların bir kısmının yorumlarına göz gezdirdiğiniz zaman sizinle aynı durumda bulunan farklı insanları görmeniz de olanaklıdır. Bu söz konusu videolar genel olarak izlenip geçilmiş olan şeyler şeklinde karşımıza çıkmış olsa da bir kısmının izledikten hemen sonrasında pişman etmiş olduğu da olmakta. Tam da bunun kapsamında Mozilla, izlemenin ardından pişman etmiş olan bu videoların geri bildirilmesini kapsamakta bulunan bir çalışma yürütmüş oldu.

Yapmış olduğu çalışmanın kapsamında Mozilla, gönüllü durumda bulunan katılımcılardan dönüşler almaya başladı. Buna ilave bir şekilde bu çalışmaya yalnızca bilgisayar üstünden YouTube kullanmış olan kişiler katılmış oldu. Yani aslında mobil benzerindeki değişik platformlardan pek çok kullanıcı, çalışmaya katılmış değil. Çalışmanın mevcut durumdaki sonuçlarına bakmış olduğumuzda, izledikten hemen sonrasında pişman eden biçiminde tabir etmiş olduğumuz videoların %71’lik kısmının YouTube aracılığıyla önerilmiş olduğu ortaya çıkmış durumda.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close