Teknoloji

Yeni bir tane Bluetooth açığı keşfedilmiş durumda

Yeni bir tane Bluetooth açığı keşfedilmiş durumda

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Purdue Üniversitesi içerisindeki bir tane araştırma ekibi, Bluetooth üstünde milyarlarca sayıdaki cihazı riske atmakta bulunan çok daha yeni bir güvenlik açığı keşfetmiş durumda. Söz konusu bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının cihazların üzerine sahte veriler yollamasını sağlamaktaydı.

Her gün farklı maksatlarla kullanmakta olduğumuz milyarlarca sayıdaki akıllı telefonun yanı sıra tablet ile birlikte dizüstü bilgisayar ve de ekosistem cihazı benzerindeki teknolojik aletler, Bluetooth ile alakalı teknolojiyi kullanmakta. Fakat BLESA (Bluetooth Low Energy Spoofing Attack) adına sahip olan yeni bir tane saldırı çeşidi, bütün Bluetooth cihazların güvenliğini tehlikeye atmış durumda.

Yeni ortaya çıkmış olan söz konusu bu güvenlik açığı, Bluetooth bağlantısının esnasında bağlantıyı en uzun zaman boyunca kurabilmek amacıyla batarya gücünü korumakta bulunan BLE (Bluetooth Low Energy) protokolünü yürütmekte olan tüm cihazları etkilemekte. Güvenlikle ilgili açık, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Purdue Üniversitesi içerisinden yedi tane araştırmacı tarafından ortaya çıkartılmış oldu.

Yedi tane araştırmacı, çalışmaları esnasında ”yeniden bağlanma” şeklindeki işlemin üstüne odaklanmış durumdalardı. Bu söz konusu süreç, iki tane BLE cihazının (istemciyle birlikte sunucu) eşleştirme işleminin esnasında birbirini doğrulamasının ardından gerçekleştirmekteydi. Araştırmacı ekip, bu süreç esnasında çok daha yeni bir güvenlik açığını keşfetmiş oldu.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close