Teknoloji

Xiaomi’den Amerika’ya dava

Xiaomi'den Amerika'ya dava

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hükümeti tarafından ‘Çin ordusu ile işbirliği yaptığı’ gerekçe gösterilerek kara listeye dahil edilen Xiaomi şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimine karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Ardımızda bırakmış olduğumuz senelerde Huawei şirketi, dönemin Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı olarak görevli Donald Trump aracılığıyla casusluk yapmakla suçlanmış ve kara listeye dahil edilmişti. Hemen sonrasında da şirkete yönelik çok ciddi yaptırımlar devreye koyulmaya başlanmış ve ambargo da uygulanmıştı.

Huawei şirketinin problem yaşamakta olduğu bu dönem içerisinde yükselmiş olan şirkette farklı bir Çin asıllı üretici olan Xiaomi şirketiydi. Ardımızda bırakmış olduğumuz haftalar içerisinde Xiaomi şirketi de Çin ordusu’yla çalışmakta olduğu gerekçe gösterilip kara listeye dahil edilmişti. Çin ordusuyla çalışmamakta olduğu açıklamalarında bulunan ve iddiaları kabul etmeyen Xiaomi şirketinin şimdi ise mahkemeye başvurmuş olduğu iddia edildi.

Ortaya çıkmış olan haberlere bakılırsa Xiaomi şirketi, Washington bölge savcılığı içerisinde bir tane mahkeme dilekçesi doldurmuş oldu. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma ile Hazine Bakanlığı’ndan, özellikle de Janet Yellen’dan davacı olmuş durumdayken, kara liste ile alakalı kararı ‘kanun dışı bir durumda ve anayasaya aykırı’ şeklinde nitelendirmiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close