Mobil

Xiaomi şirketi deprem uyarı sistemi özelliğini duyurdu

Xiaomi şirketi deprem uyarı sistemi özelliğini duyurdu

 

Xiaomi şirketi, 24 Eylül tarihi içerisinde gerçekleştirecek olduğu etkinlik kapsamında yeni ürünlerininin tanıtımını yapacak. Xiaomi şirketinin yeni arayüz olarak tanıtacağı MIUI 11’in en önemli özellikleri arasında bulunanlardan biri de deprem uyarı sistemi şeklinde öne çıkıyor.

Bu özellikle beraber, çok güçlü bir yer sarsıntısına sebep olabilecek olası bir deprem tespit edilmiş olursa kullanıcı için bir uyarı gitmiş olacak. Depremle alakalı uyarı özelliği içerisinde sismik dalganın konumu ile birlikte depremin merkez üs bölgesinin yanı sıra depremin büyüklüğü de belirtiliyor olacak. Söz konusu bu uyarı aynı zaman içerisinde bir geri sayımda gerçekleştiriyor olacak. Geri sayımın bitmesinin hemen sonrasında da kullanıcı için bir acil yardım servisi sağlanmış olacak.

Depremler esnasında sismik dalgalar 3 farklı biçimde olur: boyuna bir şekilde dalgalar, enine bir şekilde dalgalar ve son olarak yüzey dalgaları. Boyuna karşı olan dalgaların yayılma konusundaki hızları, saniye içerisinde yaklaşık olarak 5.5 kilometre ile 7 kilometre arasında bulunmaktadır. Bu söz konusu deprem dalgalarının yayılması amacıyla çok hızlı bir dalga çeşidi olarak öne çıkıyor. Hızlı bir şekilde yayılan boyuna dalgalar ise hiç bir şekilde yıkıcı bir durumda değildir. Enine bir haldeki dalgaların yayılma konusundaki hızları da saniyede 4 kilometre seviyelerindedir. Enine doğru olan dalgalar, bu yayılma hızından dolayı boyuna dalgalardan çok daha yavaş bir durumdadır. Fakat çok daha yıkıcı bir durumdadır. Zira enine durumda bulunan dalgalar, dalgalar geçmeden öncesinde ve de sonrasında zeminin titremesine sebep olmaktadırlar. Yüzey dalgaları da depremle alakalı dalgalar arasında en yavaş durumda bulunanı, ancak en yüksek seviyedeki hasarı vermiş olan dalgalardır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close