Teknoloji

Xiaomi şirketi ambargo davasını kazandı

Xiami şirketi ambargo davasını kazandı

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Pentagon’un almış olduğu Huawei şirketini kara listeye dahil etme kararına karşı mahkemeye başvuruda bulunan Çin asıllı şirket mahkemeden talep ettiğini almayı da başarmış oldu. Görevli olan mahkeme, Pentagon’un söz konusu bu kararını ‘derininden hatalı’ şeklinde nitelendirmiş oldu.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin arasında yer alan ticaret savaşları aslında en fazla Huawei şirketini olumsuz yönde etkilemişti. Huawei şirketinin satışları fazlasıyla ciddi bir biçimde olumsuz etkilenmiş durumdayken böyle olmasından en fazla yarar sağlayan şirketlerden bir tanesi de yine Çin menşeine sahip bir şirket olarak öne çıkan Xiaomi şirketi olmuştu.

Yakın zaman içerisinde Xiaomi şirketinin Amerika Birleşik Devletleri’ne yatırım gerçekleştirmesini yasaklamakta olan bir karara imzasını atan Amerika Birleşik Devletleri’nin hükümeti ile birlikte Pentagon’un bu kararları federal mahkemeye takılmış oldu. Mahkeme de görevli olan heyet alınmış bu kararın hatalı durumda bulunduğuna hükmetti. Yani Xiaomi şirketine bu yasaklar hiç bir şekilde uygulanmıyor olacak.

Xiaomi şirketinin problem yaşamasına sebep olan bu suçlamalar Pentagon’dan gelmiş idi. Pentagon yetkilisi olanlar Xiaomi şirketinin Çin ordusuyla ilişkili şirketlerden bir tanesi olduğunu iddia etmiş ve Amerika Birleşik Devletleri toprakları üzerinde yapabilecekleri yatırımların durdurulmasını talep etmişti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close