Bilgisayar

Windows üzerinde ekran görüntüsü nasıl çekilebilir?

Windows üzerinde ekran görüntüsü nasıl çekilebilir?

 

Yanınızda herhangi bir kayıt cihazı veya telefon olmadığında Windows işletim sistemli bilgisayarınızın ekran görüntüsünü kayıt etmek isterseniz doğru yazıyı okuyorsunuz demektir.

Windows’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir şeklindeki sorunuzun ilk aşaması bilgisayarınızın sağ üst kısmında yer alan PrtScn tuşunu bulmaktır. Print Screen tuşu ekranı kaydetmek ve yazdırmak amacıyla kullanılır. Mouse ile seçip sağ tuşa basarak yapabildiğiniz kopyalama işlemini, o anki ekran görüntüsünü yakalayan PrtScn tuşu tek başına yapabilmektedir. Eğer bilgisayarınızda bu tuş PrtScn olarak yok ise muhtemel varyasyonları Prt Sc veya PRTSCN de olabilir. Adının bir önemi yok hepsinin fonksiyonu aynı.

Bu tuşa basarak kopyaladığınız ekran görüntüsü istediğiniz dosyaya yapıştırılmaya hazırdır. Bunu ister Paint’e, ister herhangi bir resim düzenleme programına, isterseniz word’e yapıştırabilirsiniz ve düzenleyebilirsiniz. Mail olarak atabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve ekran görüntünüzü istediğiniz kişilere ulaştırabilirsiniz.

Windows’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Çekilir adım adım anlatacak olursak, ilk yapacağınız iş PrtScn tuşuna basmanızdır. Böylece ekranınızda ne varsa kopyalamış olursunuz. Daha sonra Başlat menüsünden Tüm Programlar aracılığıyla Donatılardan Paint’e ulaşın. Paint aktif hale gelince CTRL + V tuşları ile kopyaladığınız görüntüyü programa yapıştırın. Resmin boyutunu değiştirebilir, rengi üzerinde oynama yapabilir, üzerinde yazı yazabilir veya çeşitli yerlerini silebilirsiniz. İstediğiniz düzenlemeleri görüntü ve yeniden boyutlandır sekmelerinden yaptıktan sonra kaydedin. Daha sonra istediğiniz platformdan istediğiniz kişilere gönderebilirsiniz.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close