Teknoloji

Windows Server’daki 17 senelik açık kapatıldı

Windows Server'daki 17 senelik açık kapatıldı

 

Windows Server üzerinde mayıs ayı içerisinde tespit edilmiş olan çok kritik bir tane güvenlik açığı, geçmiş olduğumuz gün paylaşılan Temmuz 2020 güncellemesi sayesinde giderilmiş oldu. Bahsi geçen bu açık, hackerların firmaların bilişim altyapısının tüm denetimlerini ele geçirmelerine olanak sağlamaktaydı.

Check Point aracılığıyla ardımızda bırakmış olduğumuz mayıs ayı içerisinde tespit edilmiş olan ve Microsoft şirketine bir hata, iki aylık çok önemli bir çalışmanın hemen sonrasında salı günü (dün) paylaşılan Temmuz 2020 güncellemesiyle giderilmiş oldu. İlginç durumda bulunan hatanın onuncu seviye yani en yüksek uyarı risk seviyesine sahip olarak öne çıkması ve aslına bakılırsa on yedi senelik bir açıktan kaynaklanıyor olması.

İlk olarak şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu hata, standart durumda bulunan Windows istemcilerini değil Windows Server istemcilerini etkilemekte. İlginç durumda bulunan şey de, 2003 senesi ila 2020 senelerinin arasında paylaşılan bütün (Windows Server 2008 Service Pack 2 ile birlikte Windows Server 2008 Service Pack 1 işletim sistemi, Windows Server 2012 işletim sistemi, Windows Server 2012 R2 işletim sistemi, Windows server 2016 işletim sistemi, Windows Server 2019 işletim sistemi, Windows Server version 1903 işletim sistemi, Windows Server version 1909 işletim sistemi, Windows Server version 2004 işletim) sürümlerinin etkilenmekte bulunması.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close