Teknoloji

Windows 10’da güncelleme hatası

Windows 10'da güncelleme hatası

 

Microsoft şirketi 30 Ağustos tarihinde Windows 10 işletim sistemi için KB4512941 kod isimli, isteğe bağlı bir şekilde güncelleme paylaştı. Microsoft şirketi, bir tane makalesi içerisinde söz konusu bu güncellemenin Uzak Masaüstü ile birlikte Windows Sandbox ve de Windows 10 işletim sisteminin öteki yönlerini etkilemekte bulunan sayısız problemi ele alacak olduğunu ifade etti. Firma, öte yandan Edge isimli tarayıcının genel olarak e-kitaplar üzerinde kullanılmakta olan ePUB isimli dosyaları gelecek birkaç ay içinde destekleyecek olduğunu da vurguladı.

Ne kadar kötü ki bu durum Microsoft şirketinin ummakta olduğu gibi olmadı. Windows Latest, fazla bir sayıda insanın güncellemeyi yaptıktan sonra çok yüksek CPU kullanım problemleriyle alakalı şikayetler yaptığını ifade etti. Görünüşe bakılır ise problem arama bölümünde. Sanal asistan tarafından yapılan SearchUI.exe isimli işlemin, KB4512941 isimli güncellemenin yüklenmesinden bu zamana kadar CPU’nun %30 ila %40’lık bir kısmını ve 150 ila 200 MB’lık bir belleği kullanmış olduğu bildirilmekte fakat söz konusu bu kaynaklar komple boşa harcanmış oluyor. Görev çubuğu üzerinden açılmış olan arama penceresi yüklenme sorunu da yaşamakta.

Aramayla alakalı arayüzün KB4512941 isimli güncellemeyle niçin bir işlemci düşmanı olma konusunda karar vermiş olduğu kesin fakat açıkça görülen durum şudur ki Windows Insider Programı’na üye olanlar, bu söz konusu problemleri Microsoft şirketine bu güncelleme halkla paylaşılmadan öncesinde Geri Bildirim Merkezini kullanarak açık bir şekilde bildirmişlerdi. Bu söz konusu raporların çok fazla dikkate alınmamış olduğu bu durumla birlikte de ortaya çıkmış bir durumda. Şimdi ise isteğe bağlı bir şekilde güncellemeyi kurmuş olan insanlar, CPU’larının çok daha önemli bir kısmını arama arayüzü için feda etmiş oluyorlar.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close