Bilgisayar

Windows 10 üzerinde yeni bir açık

Windows 10 üzerinde yeni bir açık

 

Windows 10 işletim sistemi kullanan bilgisayarların NTFS sistemi bulunan sabit disklerini etkilenmiş olan bir güvenlik açığı bulunduğu konusunda duyuru yapılmış oldu. Birkaç tane karakterden meydana gelen bir komut şeklinde karşımıza çıkmış olan bir güvenlik açığı, sabit diskin kesin bir şekilde ölmesine sebep oluyor. Üstüne üstlük bu probleme yol açmış olan şeyin ne olduğu da hiç bir şekilde bilinmemekte.

Günümüzdeki en popüler işletim sistemlerinden bir tanesi şeklinde varlığını devam ettiren Windows 10 işletim sisteminde çok daha yeni bir güvenlik açığının tespit edilmiş olduğu açıklaması yapıldı. InfoSec Enstitüsü şirketinin bünyesi üzerinde çalışmakta olan yazılım uzmanlarından biri olan Jonas L. aracılığıyla keşfedilmiş olan bu önemli güvenlik açığı, Windows 10 işletim sisteminin kullanılmakta olduğu herhangi bir bilgisayarın sabit diskini direkt bir şekilde öldürmekte. Üstüne üstlük bu denli büyük bir soruna sebep olan şey, birkaç tane karakterden meydana gelen bir komut idi.

Jonas L. aracılığıyla keşfedilmiş olan güvenlik açığının aslında belki de en korkutucu durumda bulunan tarafı, bir bilgisayara sıkıştırılan dosyaların çok önemli bir parçası şeklinde, bir kısayol olarak, HTML şeklinde ve daha da önemlisi bir uygulamanın simgesi şeklinde gönderilebiliyor olması. Yani söz konusu bu komut dizisi şayet siyah şapkalı bilgisayar korsanları tarafından kullanılmak istenecek olsa, hedefi tuzağa düşürmesi çok fazla basit olabilir. Açıkla alakalı olarak daha da can sıkıcı durumda bulunan farklı bir şey ise, Microsoft şirketinin bundan haberdar olarak, kesinlikle hiçbir şey yapmamakta olması.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close