Bilgisayar

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarına güncelleme uyarısı

Windows 10 işletim sistemi kullanıcılarına güncelleme uyarısı

 

Fidyeyle alakalı yazılımlar, kişiler ile birlikte firmaların önemli bir seviyedeki verilerini ele geçirip büyük bir tehdit meydana getiriyor. Sanal dünyada yer alan saldırganlar şimdilerde ise daha büyük bir kitleyi ağlarına düşürebilmek amacıyla Windows 10 işletim sisteminin kullanıcılarını hedef almış bir durumda. Trustwave şirketinde yer alan SpiderLab ekibi arasında yer alan güvenlik araştırmacıları, Cyborg fidye yazılımı aracılığıyla Microsoft şirketinin güncelleme e-maillerini taklit etmiş çok daha yeni bir kötü maksada sahip bir tane reklam keşfetmiş durumda.

Hedeflenmiş olan Windows 10 işletim sistemi kullanıcıları, başlık kısmında ”En Yeni Microsoft Windows Güncellemesini Hemen Yükle!” ya da ”Çok Önemli Microsoft Windows Güncellemesi!” benzerindeki tuzak olarak yazılmış ifadeler bulunan e-mailler aracılığıyla avlanmaktalar. Microsoft şirketi işletim sisteminin üstünden sunmakta olduğu güncellemeleri hiç bir şekilde e-mail aracılığıyla duyurmadığından dolayı bu, aslına bakılırsa kullanıcılar açısından çok fazla şüpheli bir vaziyettir..

E-mail içeriğinde; ”Lütfen bu e-mailde eklenmiş Microsoft şirketinin en son kritik güncelleştirmesini indirin” şeklinde bir mesaj bulunuyor. Sahte bir durumdaki güncelleme eki aslında ”.jpg” uzantısına sahip bir dosya olsa bile, aslına bakılırsa bir tane görsel değil ve fidye yazılımını bilgisayarınız üzerine bulaştırabilecek yürütülebilir özelliğe sahip bir dosyadır. E-maile ilave edilen bu dosya, bulaşmış olduğu sisteme kötü maksatlı yazılımları indirebilmek amacıyla tasarlanmış kötü maksatlı bir .NET indirmesi şeklinde işlev görmeye başlıyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close