Uygulama

WhatsApp’tan siyasi reklamlara engelleme

WhatsApp'tan siyasi reklamlara engelleme

 

Dünya üzerinde yer alan en ünlü mesajlaşma uygulamalarından biri olarak öne çıkan WhatsApp, bir zamandır uygulama kullanıp gerçekleştiren siyasi reklamlarla alakalı çözüm bulma arayışına girmişti. Geçmiş olduğumuz dönemler içerisinde sahte haberlerin yanı sıra siyasi reklamlardan dolayı gündeme oturmuş bulunan WhatsApp platformu, bu problemi çözebilmek amacıyla çok ilginç bir işe imza atmış durumda. Dünya üzerindeki 4 bir tarafta faaliyet göstermeye devam eden WhatsApp platformu, 400.000 tane kullanıcıyı engelleyip siyasi reklamla birlikte sahte haber problemini çözmeyi hedeflemekte.

Brezilya içerisinde 2018 senesinde gerçekleştirilen seçimlere, sosyal medya üstünde yayılan sahte haberler damgasını vurmayı başarmıştı. Bu söz konusu seçimler üzerinde insanlara WhatsApp üstünden yollanmış olan mesajlar, pek çok seçmene yarar sağlamaktayken pek çok seçmene ise zarar vermişti. Ülkemiz içerisinde yer alan cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda da de yanlış bilgilerin paylaşımının gerçekleştirilmesinin sonrasında araştırma sürecine girmiş olan bu olayın nihayetinde WhatsApp platformu da kararını vermiş oldu.

WhatsApp platformu üzerinde toplu mesaj şeklinde paylaşılmış olan bu sahte haberlerin hangi seçmenler içerisinde fayda sağladığı veyahut hangi seçmenler için zarar vermiş olduğuyla alakalı bir detay verilmemekte. Yüzbinlerce sayıdaki kullanıcıyı engellemiş olan WhatsApp platformu, sahte bir durumdaki haberlerin yayılma olaylarını en aza indirebilmek için uygulama içinde gönderilecek mesajlara da özel bir kısıtlama getirmiş durumda.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close