Uygulama

Uygulamanın neden kaldırıldığını Tim Cook açıkladı

Uygulamanın neden kaldırıldığını Tim Cook açıkladı

 

Hong Kong içerisinde polis ekiplerinin nerelerde konumlanmış olduğunu göstermekte olan ”HKmap.live” ismine sahip bir mobil uygulama yer alıyor. Kent içerisinde yer alan insanların en çok kullanmakta olduğu uygulamalardan bir tanesi olarak öne çıkan ”HKmap.live” isimli program, protestoların hemen sonrasında daha da büyük bir önem kazanmış durumda.

Apple şirketi, polis ekiplerinin konumunu göstermesinden dolayı Çin Devletinin tepkisi ile karşılaşmakta olan bu uygulamayı geçmiş olduğumuz günler içerisinde App Store üzerinden kaldırma konusunda bir karar almıştı. Bu söz konusu hareketinden dolayı çok büyük bir tepki toplamış olan Cupertinolu firma, HKmap.live isimli uygulamanın niçin kaldırılmış olduğu sorusuna da bir açıklık getirmiş oldu.

Apple şirketinin CEO’su görevinde buluna nTim Cook, personellere yollamış olduğu bir e-mail üzerinde, Hong Kong’un tamamen teknolojik bir durumdaki suç ile birlikte siber güvenlik birimlerinden çok daha güvenilir bilgiler almış olduklarını ve polis ekiplerinin hiç bir şekilde şiddete maruz kalmaması amacıyla uygulamanın kaldırılmış olduğunu söyledi. Uygulamanın çok yaygın bir biçimde kötüye kullanılma şeklindeki potansiyeline sahip durumda bulunduğunu da ifade eden Cook, App Store isimli uygulama mağazasının hizmet şartlarını fazlasıyla açık bir biçimde ihlal etmekte olduğunu ifade ediyor.

Diğer taraftan uygulamayı daha önceki dönemler içerisinde cihazlarına indirmiş olanlar kullanmayı sürdürebilecek. Apple şirketi öte yandan, Çin devletinin istekte bulunmasının ardından Quartz isimli uygulamayı da Çin’de yer alan Apple Store mağazasından kaldırmış oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close