Uygulama

Uygulamalarının üstünde gizli deep fake kodlarına rastlandı

Uygulamalarının üstünde gizli deep fake kodlarına rastlandı

 

Çin’de merkezi bulunan bir teknoloji firması olarak öne çıkan ByteDance, şu dönemlerde dünyanın pek çok tarafında popüler hale gelen TikTok adlı uygulamanın da sahibi şeklinde tanınmakta. Daha öncesinde pek çok defa davalarla karşı karşıya kalmış olan firma, genel olarak izinsiz bir şekilde veri kullanımının yanı sıra kişisel verilerin depolanmasından dolayı bu davalar ile boğuşmak mecburiyetinde kalmaktaydı. Son olarak onay almamış olarak musical.ly satın aldığından dolayı güvenlik incelemesine alınmış olan ByteDance şirketi, bu defa da değişik bir konuyla gündeme gelmiş durumda.

Geliştiricilerden bazıları, firmanın geliştiriciliğini yapmış olduğu TikTok adlı uygulamanın kodlarına baktıklarında çok ilginç bir şey bulduklarını açıkladılar. Söz konusu bu raporlara bakılırsa ByteDance şirketi, geçmiş olduğumuz aylar içerisinde pek çok kişinin başını ağrıtmış olan ve pek çok ülkede yasaklandığı açıklanan Deepfake algoritmalarını kendi uygulamalarından TikTok’un kodlarının içine de gizli bir şekilde yerleştirmiş.

TikTok adlı uygulamanın içinde yer alan kodlar, kullanıcıdan fazla açıya sahip bir biyometrik yüz taraması talep ediyor. Değişik açılardan yapılmış olan biyometrik tarama sonra erdikten sonrasında ise taranmış olan yüz, kullanıcının talep ettiği bir videoyu seçmiş olmasıyla beraber o görüntüye aktarılmış oluyor ve video üzerinde bundan böyle kullanıcının yüzü yer alıyor. ByteDance şirketi, bu işlemi eğlence maksatlı yapmış gibi gözükmekte olsa bile bu, firmanın daha önce yaşadığı vakaları göz önüne alındığı zaman endişe verebilecek farklı bir özellik gibi gözükmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close