Teknoloji

Ucuz televizyon konusunda yapılan açıklama korkuttu

Ucuz televizyon konusunda yapılan açıklama korkuttu

 

Aslına bakılırsa bir tane akıllı televizyondan ”akıllı” konusundaki işlevselliği kaldıracak olursanız bu cihazlar çok daha pahalı bir duruma gelmekte. Televizyon üretici firmalar; içerik üretiminin yanı sıra reklamcılık ile birlikte veri madenciliği hususlarıyla fazlasıyla çok ilgilenmekte. Google şirketi ile birlikte öteki dev firmalar gibi akıllı televizyon üretimi gerçekleştiren firmalar da kullanıcı verilerini toplamakta ve sonrasında ise ticarete dökmekte.

Washington Post gazetesinin yapmış olduğu bir deney esnasında gazeteciler, en büyük televizyon üretici firmaların kullanıcıların izlemiş olduğu her şeyi nasıl kaydetmekte olduğunu izledi. İstatistiklere bakılırsa ortalama bir şekilde bir tane Amerikalı gün içinde ortalama bir şekilde üç saat televizyon izliyor. Televizyon izlemeyle alakalı geçmişi herhangi bir finansal veri veyahut gizli arama sorgusu içermiyor olsa bile bu söz konusu geçmiş, alakalı taraflara da çok daha ayrıntılı bir tüketici profili oluşturabilme olanağı sağlıyor. Bunun olması da reklam verenler açısından fazlasıyla değerli bir bilgi ve bu söz konusu veriler yüksek paralar karşılığında da satılabilmekte.

Televizyon üreten firmalara gelecek olursak, onlar da doğal bir şekilde söz konusu bu fırsatı kullanmaktalar. Milyonlarca sayıdaki televizyon müşterisi de bu söz konusu izni vermekte olan menü öğesi varsayılan ayar şeklinde açık geldiğinden dolayı buna benzeyen verilerin toplanmasına kendi isteğiyle izin vermiş oluyor. Yani aslında yasal bir yönden bakıldığında her şey tamamen yolunda. İzleme ile alakalı geçmişi paylaşma konusunda isteği olmayanlarsa, genel olarak ayarlar bölümünün en derinlerine gizlenen bu özelliği devre dışı bırakmakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close