Uygulama

Twitter platformundan Deep fake içeriklere karşı savaş

Twitter platformundan Deep fake içeriklere karşı savaş

 

Deepfake ile alakalı kavram, son seneler içerisinde özellikle de ünlü isimlerin kabusu haline geldi. Art niyete sahip kişiler, deepfake aracılığıyla ünlülerin sosyal medya üzerinde yer alan fotoğraflarını pornografik bir durumdaki görüntülere montaj yapıyor. Twitter platformu da, buna benzeyen sahte içerikler ile başa çıkmanın yolunu açıklamış durumda.

Ünlü isimlerin yüzleri kullanılıp oluşturulmuş olan sahte durumdaki erotik içerikler, sosyal medya platformunun en büyük psikolojik şiddetlerinden bir tanesidir. Sanal ortamlar üzerine atılmış olan normal fotoğrafların sahte bir durumdaki yetişkin içeriklere montaj yapılmasından dolayı mağdur olan kişilerin sayısı da çok daha fazla. Ünlü bir durumdaki isimlerin korkulu rüyası haline gelen deep fake, bugüne dek pek çok farklı insanı da mağdur etmiş oldu. İvana Trump’ın yanı sıra Emma Watson ile birlikte Kate Middleton gibi ünlü isimler, acımasız bir durumdaki deep fake içerikleriyle karşı karşıya kalmış olan isimlerden yalnızca bir kısmı.

Deepfake adlı acımasızlığın daha basit uygulanabilir bir yöntem şekline dönmüş olması, bütün sosyal medya kullanıcıları açısından birer tehdit unsuru olarak öne çıkıyor. Twitter ile birlikte Facebook ve İnstagram benzerindeki sosyal medya sitelerinin ”deepfake” içeriklerden dolayı da başı belada. Bu hususta bir adım atma konusunda karar vermiş olan Twitter platformu, 5 Mart tarihi itibariyle sahte bir durumda veyahut üstünde oynama gerçekleştirilmiş içerikleri yayınlamama konusunda bir karar aldı. Twitter platformu, sahte durumdaki içeriklerle başa çıkabilmek amacıyla çok özel bir yazılım geliştirmiş olduklarını açıkça bildirdi.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close