Bilgisayar

Toshiba bundan böyle dizüstü bilgisayar üretmeyecek

Toshiba bundan böyle dizüstü bilgisayar üretmeyecek

 

Dizüstü bilgisayarlar hususunda bir zamanların lideri konumunda bulunan Toshiba şirketi, 2018 senesinde dizüstü bilgisayarlarla alakalı bölümünün çok büyük kısmını satmış olduğu Sharp şirketine elinde kalmış bulunan son hisseleri de sattığını duyurdu. Firma, bu noktanın sonrasında ise dizüstü bilgisayar işiyle hiç bir şekilde uğraşmıyor olacak.

İlk önce 1985 senesi içerisinde dizüstü bilgisayar üretimi yapmaya başlamış bulunan ve ülkemizde de çok fazla sayıda ürün satışı gerçekleştirmiş bulunan Toshiba şirketi, resmi bir şekilde dizüstü bilgisayar işinden çıkmış durumda. 1990’lı senelerde Satellite serisi üzerinde fazlasıyla dayanıklı bir durumda, iş amacıyla kullanılmak üzre dizüstü bilgisayar modelleri üretmiş olan firma, bunun ardından Portégé adlı seriyle de daha ufak, ince bir durumda ve çok hafif bilgisayarlarla karşımıza çıkmıştı. Bu söz konusu ürünler ile 1990’lı senelerin son zamanlarında dizüstü bilgisayar pazarı içerisinde lider konumunda bulunan firma, 2000’li senelerin çok büyük bir bölümünde konumunu korumuş durumda bulunsa da 2010’lu senelerden sonra rakiplerine karşı hiç bir şekilde sağlayamamıştı.

2000’li seneler içerisinde Lenovo şirketinin ThinkPad ile birlikte Apple şirketinin MacBook serisine karşı güç kaybetmeye başlayan Toshiba, Dell şirketi ile birlikte HP şirketi gibi üreticilere de pazar payını kaptırmaya başlamıştı.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close