Mobil

Telefonunuzu şarj ederken bu detayları atlamayın

Telefonunuzu şarj ederken bu detayları atlamayın

 

Telefonlarımızı şarj etme esnasında, gerek mevcut durumdaki tehlikeleri ortadan kaldırabilmek gerekse de pil ömrünü uzatabilmek amacıyla dikkat edebilecek olduğunuz bir takım noktalar mevcut. Bugün ise sizler için, akıllı telefonunuzu şarj etme esnasında dikkat etmeniz gerekli bazı önemli detaylardan bahsedeceğiz

Şarj een cihazlar, telefon bağlı bir duruma olmasa bile fazla küçük seviyelerde prizden güç almayı sürdürür. Böyle olması elektrik faturalarına fazla bir şekilde yansımaz, fakat transformatörlerin yavaş bir şekilde ısınmasına sebebiyet verebilir. Özellikle de oda içerisindeki hava nemli durumdaysa, bu söz konusu olay transformatöre kısa devre yaptırıp yangına bile sebep olabilir. Bundan dolayı da, mümkün ise telefonunuzu şarj etmenin ardından adaptörü prizden çıkartmamanız çok daha güvenli olur.

Akıllı telefonlar üzerinde kullanılmakta olan lityum-iyon pillerin daha uzun zamanlar boyunca kullanılabilmesi amacıyla da bir takım ufak tüyolar bulunmaktadır. Misal olarak, bataryaları hiçbir dönemde %100 şarj etmiyor olmak bataryanın ömrünü uzatacaktır.

Telefonlarımızda yer alan lityum-iyon pilleri sonuna kadar doldurmanın bir takım zararları olduğu gibi komple boşaltmak da zararlı bir durumdur. Bataryanın kullanım ömrünü düşürmekte olan bu olaya eğer mümkün ise izin vermemek sürekli olarak daha doğrusu olur. Telefonunuzun bataryasının devamlı bir şekile komple bitmesine izin vermekteyseniz, cihazının pil ömrü için de çok ciddi zararlar veriyorsunuz anlamına gelir..

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close