Mobil

“Telefonun Dokunmatiği Çalışmıyor” Ne Yapmalıyım?

“Telefonun Dokunmatiği Çalışmıyor” Ne Yapmalıyım?

 

Son yıllarda telefonlarımızda tuş kalmadı gibi. Tuş kalmayacak yerini ekrandan dokunarak yönetilen telefonlara bıraktı. Tuşların düzgün bir şekilde basıp basmaması probleminden kurtularak “Telefonun dokunmatiği çalışmamakta sorununa başlamış olduk.

 

Neyse ki bu küçük olabilen bazen de büyük bir sorun olan dokunmatiğin çalışmaması sorununa birkaç çözüm yolu getirdik.

Yalnız, tüm bu yöntemleri, cep telefonunuzun ekranında fiziksel bir hasar olmadığını varsayarak listeliyorum. Dokunmatik ekranda çatlak varsa veya tamamen kırılmışsa, garantiye göndermenizi tavsiye ederiz. Ancak dokunmatik ekranda herhangi bir hasar olmadan dokunmatik sorunu varsa aşağıdaki listelenmiş yöntemleri uygulayın.

Yöntem 1: Dokunmatik Ekran Çalışmıyor? Temizleyin…
Kullandığınız dokunmatik telefon bir kaç yıllık ise ve sürekli kullanım nedeniyle üstünde yağ tabakası oluşabilir. Dokunmatik telefonunuzun iyi bir performans göstermediğini düşünüyorsanız kapsamlı bir temizlik yapın. Temiz ve yumuşak pürüzsüz bir bez alın ve telefonun ekranını temizleyin. Telefonu eğip baktığınızda ekranın temiz olup olmadığını kontrol edin.

Yöntem 2: Telefonu Yeniden Başlatarak….Dokunmatik sorununu giderin
Bazen tüm sorun dokunmatik ekrandan dolayı olmaz. Bunun birde işletim sisteminden(Android, iOS vb.) kaynaklanan bir sorun olabileceğini düşünüyoruz. Bazen telefonun ekranı takılı kalır ve yanıt vermez duruma gelir. Telefonunuzu kapatın ve çıkarmak mümkünse bataryasını çıkarın. Bataryayı tekrar takıp telefonu açın.

Yöntem 3: SIM kartı, Hafıza Kartı ve Bataryayı Çıkarın…
Dokunmatik ekran hala basmıyorsa yani algılamamayı devam ettiriyorsa SIM kartı, Hafıza kartı ve bataryayı çıkarın. 1-2 dakika kadar bekledikten sonra çıkarttığınız her şeyi tekrar takın. Sonra telefonu yeniden başlatın.

Yöntem 4: Ekran Koruyucular Yüzünden Ekran Çalışmayabilir
Cep telefonlarının dokunmatikleri son yıllarda gittikçe daha kaliteli ve sağlam hale geldi. Fakat biz yine de ekran koruyucu takmaktan geri durmuyoruz.

Ekran koruyucuları da bazen çizilir ve bulanık hale gelebilir. Bu yüzden mobil telefonlarımızda dokunmatik sorunlara neden oluyor. Dokunmatiğin gerçekten çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ekran koruyucusunu çıkarın ve dokunmatiği kontrol edin.

Yöntem 5: Hasar aldığı için dokunmatik çalışmayabilir.
Dokunmatik çalışma sorunu olmadan hemen önce telefonu düşürdüyseniz telefonda ekran hizalama bozukluğu olmuş olabilir. Böyle bir durumda hizalamayı tekrar yerine getirmek için ekranın dört tarafına 4-5 defa hafifçe vurarak halledebilirsiniz. Bu yöntem çok işe yarayabiliyor.

Bunun için parmak ucunuzu veya bir kalem vb. birşey ile vurabilirsiniz.

Yöntem 6: Dokunmatik Ekranı Çalıştırmak İçin Kurutun.
Telefonunuzu suya düşürdüyseniz ve bundan sonra dokunmatik ekran çalışmayı durdurduysa telefonu kapatın. Telefonda çıkartılabilen her şeyi çıkarın. Suya düşen telefon nasıl düzeltilir yazısnı okuyup işleminiz halledin.

Yöntem 7: Telefonu Sıfırlayın!
Dokunmatik ekranınız hala istediğiniz gibi bir performasn çalışmıyorsa telefonunuzu sıfırlamanızın zamanın gelmiş olbilri.Bu seçenek telefonunuzu fabrik ayarlarlarına geri döndürürü. Bu seçeneğin kullanılması telefonunuzdaki tüm verileri siler. Dahili bellekte olan her şey dilinecektir. Bunu uygulayacaksanız tüm verileriniz yedeklemenizi öneririz.

Yukarıdaki yöntemlerden hiç biri işe yaramazsa, telefonunuzu profesyonel bir servis merkezine götürün ve dokunmatik ekranı onartın.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close