Mobil

“Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

“Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

 

Telefon şarj oluyor fakat dolmuyor gibi garip sorunlar karşısında hemen bataryayı değiştirme yoluna gitmeyin beki batarya kaynaklı bir problem değildir. Sorunun çözümü çok daha basit olabilir. Bazen bir USB kablosu sorunu olabilir bazen de telefon USB soketinden sorun kaynaklı olabilir.Telefon veya tabletinizi şarj olmuyor veya şarj olurken pil göstergesi hiç dolmuyorsa burada gösterilen adımları deneyebilirsiniz.

Sorun genellikle şöyledir. Ya telefon şarja takıldığında şarj olmuyor, şarj olduğunu gösteriyor ama pil göstergesi dolmuyor veya da hiç telefon şarj olmuyor gibi temel sorunlar çok yaygın olarak kendini gösteriyor.

Böyle bir sorun karşısında şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Şarj kablosunda bir sorun olabilir. Muhtemelen etrafınızda fazladan bir şarj kablosu yoktur. Fakat bu yöntemi denemeden telefon şarj olmuyor deyip bataryası ile ilgili olduğunu düşünmeyin. Belki USB kablosudur.

Eğer telefonunuzda çıkarılabilir bir adaptör kullanıyorsanız adaptör kaynaklı bir sorun yüzünden telefonunuz şarj olmayabilir. Eğer yakınınızda bir adaptör yoksa bir arkadaşınızdan rica edip deneyiniz.

Telefonunuzu şarj ederken yoğun grafikli bir oyun oynuyorsanız telefonunuzu zaten şarj yüzdesi dolmayabilir. Bunu denemek için ilk önce telefonu kapatın ve telefonu şarjda bırakın.Veya kapatmadan bu işi yapmak istiyorsanız telefondaki oyunu kapatın ve telefonu uçak moduna alın.

Telefon şarj soketinde toz, kir veya şeker vb. gibi bir şey sıkışmış olabilir. Bunu da küçük bir kürdanla şarj soketini kontrol ederek temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken dikkatli olunuz!. Eğer hiç bulaşmak istemiyorsanız gözle kontrol edin böyle bir şeyin var olduğundan şüpheleniyorsanız üfleyin(üflerken tükürmeyin sokete).

Eğer son yapılan bir güncellemeden sonra şarj olmuyor sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız bunu halletmek için bir önceki cihaz güncellemesini tekrar yüklemeniz. Bunu kendinizde internet üzerinden küçük bir araştırmayla yapabilirsiniz. Tabi dediğim gibi güncellemeden hemen sonra olduysa bu yöntemi deneyin.

Telefon bataryasının kalibresi bozulmuş olabilir kalibre ederek böyle bir sorun varsa “telefon şarj oluyor ama dolmuyor” çözebilirsiniz

Eğer telefonu şarj ettiğiniz şarj adaptörünün bozulduğundan şüpheleniyorsanız evinizde bir bilgisayar varsa USB’yle buradan şarj etmeyi deneyin. Yine bir güvenlik önlemi olarak suya yakın, sıcak veya nemli ortamlarda telefonu şarj etmeyiniz.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close