İnternet

Sosyal medya insan ilişkilerine zarar veriyor

Sosyal medya insan ilişkilerine zarar veriyor

Son zamanlarda hayatımızın büyük çoğunluğunu ayırdığımız sosyal medyaya, elimizden düşmeyen akıllı telefonlarımızla sürekli bağlantı halindeyiz.Bu durum çağa ayak uydurmamızı sağlıyor gibi gözükse de, avantajları ile birlikte dezavantajı olduğu da açıkça ortada aslında. Bu konuyu biraz daha irdeleyelim mi ne dersiniz?

Sosyal Medya Yararları

Sosyal medyayı sürekli kötülemek haksızlık olur elbette. İyi yönleri de var tabi. Mesela uzak akrabalar, sürekli görüşemediğiniz arkadaşlarınız varsa onlardan haberdar olmak ve iletişim kurmak için harika bir fırsat.Hatta hatırlarsınız Facebook ilk çıktığında “İlkokul arkadaşımı bile buldum oğlum” diye yaygınlaşan bu cümleyi herkes hatırlar eminim. Akıllı telefonların her geçen gün gelişmesiyle sosyal medya da ayak uyduruyor bu teknolojiye.Görüntülü aramalar ile mesafeleri bir an olsun yok sayan, iş hayatında acilen telefonumuza gelmesi gereken bir resmi saniyeler içinde bize ulaştıran sosyal medyanın hakkını yemeyelim. Peki, bu kadar faydalı olan bir şeyin kötü tarafları nelerdir? Bir de bu konuyu ele almakta fayda var.

Sosyal Medyanın Zararları

Evet, sosyal medyanın iyi taraflarının yanında kötü yönleri de var. “Bir şeyin her zaman fazlası zarar” diyenler çok doğru demişler. Küçük yaşta ki çocukların bile ellerinde telefonlar, sürekli sosyal medya ile bağlantı halindeler.Yalnız şu uyarıyı yapmakta da fayda var. Küçük yaşta sosyal medya kullanan çocuklar, ebeveyn kontrolünde kullanmalarında fayda var. Bunun yanı sıra aile ilişkileri veya çevreyle olan diyaloglar da zarar görmektedir.Eskiden eve zamanında gelmediği için dayak yiyen çocukların yerini şimdi evde ellerinde telefonlar ile vakit geçirenlerle dolu. Evde internetin gitmesiyle sanki hayat durdu benzetmesi çokta yanlış olmasa gerek.Sosyal medyaya fazlasıyla vakit ayıranlar insan ilişkilerinde git gide zayıflamışlardır. Kısa bir tavsiye, sosyal medyayı aşırı ve dozunda kullanmanın hiç bir zararı yoktur. Aksi takdirde olursa, çevrenizdeki insan sayısına bakmanızı öneririm.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close