Uygulama

Snapchat platformundan Deepfake özelliği

Snapchat platformundan Deepfake özelliği

 

Sinema endüstrisi içerisinde bir müddettir kullanılmakta olan yapay zeka desteğine sahip görüntü işleme teknolojilerinden biri olarak öne çıkan deepfake, son dönemler içerisinde internet üzerinde paylaşılan videolarla birlikte gündeme gelmeye başlamış oldu. Kötü niyete sahip kişilerin ellerinde çok korkunç bir teknolojiye dönüşebilmekte olan deepfake, bir yüzün farklı bir kişinin yüzüyle değiştirilebilmesini de sağlamış oluyor.

Özellikle de kamuoyu tarafından yakınen tanınan ünlü kişileri hedef almaya başlayan bu manipülatif bir durumdaki videolar, o kadar profesyonel bir biçimde yapılarak piyasaya sürülüyor ki, gerçek bir durumda bulunup bulunmadığı hususunda da tereddüte düşmüş oluyorsunuz. Deepfake ile yapılan videoların internet üzerindeki yaygınlığının her geçmiş olduğumuz gün artış gösterdiği bugünler içerisinde Snapchat platformu, kendi deepfake videolarınızı yapabilecek olduğunuz yeni bir tane daha özelliği platforma dahil etme konusunda hazırlık yapıyor.

Snapchat platformunun Cameo ismini vermiş olduğu bu yeni özelliği, deepfake ile alakalı teknolojinin light sürümü şeklinde nitelendirilmekte. Firma, yaklaşmakta olan özelliği teknik bir şekilde açıklamamış olmasına karşın Fransa içerisinde yer alan Snapchat kullanıcılarından bir kısmı bahsi geçen özelliğe erişmeye başlamış oldu. Konuya yönelik olarak TechCrunch platformuna bir açıklama gerçekleştirmiş olan firma ise, Cameo isimli özelliğini resmi bir şekilde doğrulamış oldu ve uluslararası bazı pazarlar içerisinde test edilmeye başlandığını da ifade etti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close