Mobil

Sketchy uygulaması aslında kötü maksatlıymış

Sketchy uygulaması aslında kötü maksatlıymış

 

Akıllı telefona sahip olanlar, ürünlerini daha fazla özelleştirilmiş bir duruma getirebilmek amacıyla farklı uygulamalardan yararlanmaktalar. Bu söz konusu uygulamalar arasında belki de en popüler durumda bulunanları ise klavye tasarımlarını değiştirmekte olanlar. Fakat öteki bütün uygulama kategorileri içerisinde yer aldığı gibi bazı klavye uygulamaları da uygulamayı kullananların verilerini ele geçirebilmek amacıyla kötü maksatlı bir şekilde geliştirilmekte. Bu söz konusu uygulamalardan biri ise ”Ai.type” olarak öne çıkıyor.

Aslında Ai.type isimli uygulama çok uzun bir zamandan beri mobil güvenlik firmalarının göz hapsine girmiş bir durumdaydı. geçmiş olduğumuz dönemler içerisinde elde edilmiş olan bulgular, bu söz konusu uygulamanın kötü maksatlı yönünde bulunduğu şeklindeydi. Şimdilerde de Upstream adına sahip olan bir güvenlik firması, bu söz konusu uygulamayla alakalı olarak yeni bir tane araştırma gerçekleştirmiş durumda. Araştırma ile ilgili sonuç, 40 milyon taneden çok indirilmiş bu uygulamanın kullanıcılarının, aslına bakılırsa çok büyük bir tehlikenin içinde olduklarını da açıkça gözler önüne sermiş oluyor.

Upstream şirketi tarafından paylaşılmış olan bir tane rapora bakılırsa Ai.type isimli uygulama, görünmeyen reklamları sunmaya devam ediyor. Uygulama öte yandan sahte bir şekilde mesajlar da üretebilmesinin yanı sıra telefon üzerinde yer alan Fotoğraflar ile birlikte Mesajlar ve de Rehber benzerindeki içinde çok hassas verilerin yer aldığı uygulamaların nerdeyse tamamına da erişim sağlayabiliyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close