Uygulama

Sensor Tower gizli bir şekilde verileri çalmış

Sensor Tower gizli bir şekilde verileri çalmış

 

Geliştiricilere özel olarak uygulama indirmenin yanı sıra kullanım verilerini toplamakta olan bir analiz platformu olarak öne çıkan Sensor Tower, büyük bir skandal ile karşı karşıya durmuş durumda. Buzzfeed News aracılığıyla aktarılmış olan özel bilgilere bakılırsa Amerika Birleşik Devletleri asıllı firma, VPN ile birlikte reklam engelleme uygulamaları sayesinde milyonlarca sayıdaki Android işletim sistemi ve iOS işletim sistemi kullanıcısından gizli bir şekilde veri toplamış oldu.

Bahsi geçen bu haberde, Sensor Tower’ın toplam olarak 35 milyon taneden çok indirmeye sahip olan en az 20 tane Android işletim sistemi ile birlikte iOS işletim sistemine uygulamasına sahip bulunduğu belirtilmekte. Free and Unlimited VPN ile birlikte Mobile Data, Luna VPN ve ayrıca Adblock Focus isimli uygulamalar da bunlardan yalnızca bazıları.

Sensor Tower şirketinin sahibi konumunda bulunan uygulamalar, cihaza yüklendiği zaman kullanıcılardan çok önemli bir kök sertifika yüklemelerini talep ediyor. Bahsi geçen bu sertifika, şirketin kullanıcıların telefonlarında yer alan bütün veri trafiğini izleyebilmesini sağlamış oluyor. Sensor Tower şirketi, kullanıcıların söz konusu bu sertifikayı bir tane internet sitesininin üstünden yüklemelerini mecburi kılıp, Apple şirketi ile birlikte Google şirketinin kök sertifikası konusundaki kısıtlamalarını atlamış olmakta. Firma, sadece anonimleştirilmiş bir durumdaki kullanımın yanı sıra analiz verilerini toplamış olduğunu söylemiş olsa bile, harika bir güven kaybına sebep olmuş vaziyette.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close