Teknoloji

Samsung şirketi o açığı tam 6 sene sonra kapattı

Samsung şirketi o açığı tam 6 sene sonra kapattı

 

Google şirketinin siber güvenlik uzmanları arasında yer alan Mateusz Jurczyk, Samsung şirketine ait akıllı telefonları etkilemekte olan ve 2014 senesinden bu yana da mevcut durumda bulunan çok kritik bir güvenlik açığını ardımızda bırakmış olduğumuz şubat ayı içerisinde tespit etti. Samsung şirketi de mayıs ayında paylaştığı güvenlik yamasıyla beraber bu açığı kapatmış oldu.

Güney Kore asıllı teknoloji devlerinden biri olan Samsung şirketi, dünya üzerindeki en büyük akıllı telefon üreticisi konusundaki unvanını hiç kimseye kaptırmaya niyetli bir durumda değil. Bunun kapsamında bir taraftan yeni akıllı telefon modelleriyle beraber tüketicilerin karşısına çıkmaya devam eden firma, öte taraftan da mevcut bir durumdaki akıllı telefonlarının yazılım güncellemelerini paylaşmayı sürdürerek müşterilerini sürekli olarak güncel bir şekilde ve güvende tutmaya gayret ediyor. Şimdi ise firma, 2014 senesinden bu yana telefonları riske atmış olan bir güvenlik açığını gidermiş oldu.

Samsung markasına sahip olan akıllı telefonlar, 2014 senesinde ”Qmage” adına sahip bir görüntü formatını desteklemeye başlamış oldu. Fakat Google şirketinin güvenlik araştırmacıları arasında yer alan Mateusz Jurczyk, Qmage desteğinin yanı sıra bu destekle kullanımda bulunan ”Skia” adlı bir Android işletim sistemi kütüphanesinin aslına bakılırsa çok büyük bir güvenlik açığına sebep olduğunu tespit etmiş bulundu. Gerçekleştirilmiş olan araştırma ile birlikte çalışmaların sonrasında ise söz konusu bu güvenlik açığı hızlıca giderilmiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close