Mobil

Samsung şirketi Linux ile alakalı projesini durdurdu

Samsung şirketi Linux ile alakalı projesini durdurdu

 

Samsung şirketi kullanmakta olduğunuz telefon veyahut tabletinizi, harici bir ekrana bağlantısı yapıldığı zaman bilgisayara çevirebilen, DeX ismi verilmiş olan masaüstü ortamı, bir müddettir kullanılıyordu. Ortalama olarak 1 sene öncesinde Samsung şirketi, DeX üstünde tamamen bir Linux OS çalıştırılabilmesini sağlamakta bulunan Linux on DeX isimli uygulamanın betasıyla alakalı duyuru yapmıştı. Fakat görünüşe bakılır ise söz konusu bu projenin fişi çekilmiş durumda.

Güney Kore asıllı firma, test kullanıcıları için özel bir e-mail yollayıp beta programının sona erdirildiğini ve Linux on DeX isimli uygulamanın Android 10 işletim sistemi çalıştırmakta olan cihazlar üzerinde desteklenmeyeceğini ifade etti.

Samsung şirketinin adeta ezberleri bozmayı başaran projelerinden birinin kapatılma kararı alınması kullanıcılar yönünden bir hayal kırıklığı yaşatmış olsa bile fazla büyük bir sürpriz olarak öne çıktığını söylemekte çok zor. Linux on DeX isimli uygulama, yaşam zamanı süresince büyük geliştirmeler almayı başarmadı. Öte yandan uyumlu durumda bulunan cihaz sayısında da bir genişletme yapılmazken sunulmuş olan tek resmi sistem, 2016 senesinde çıkartılan Ubuntu Linux sürümü olarak öne çıkan Ubuntu 16.04 isimli sürümüydü.

Play Store üzerinde yer alan uygulaması da kaldırıldığı için tam olarak kaç kişinin Linux on DeX isimli uygulamayı kullanmakta olduğunu söylemek çokta olanaklı gözükmüyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close