Uygulama

Safari için yakın bir zamanda güncelleme gelecek

Safari için yakın bir zamanda güncelleme gelecek

 

Apple şirketi tarafından geliştirilmiş olan web tarayıcısı Safari’nin, bu senenin gelecek günlerinde oluşturma tarihi itibariyle 13 aydan daha çok devam eden HTTPS sertifikalarını kabul etmeyecek olduğu ifade ediliyor. Bunun olması da uzun ömüre sahip SSL/TLS sertifikalarını kullanmakta olan web sayfalarının Apple şirketini tarayıcısı üzerinde gizlilik hatalarını alacak olduğu anlamına gelmekte.

Söz konusu bu yeni politika, iGiant aracılığıyla Çarşamba gününde özel bir Sertifika Yetkilisi Tarayıcı Forumu toplantısı kapsamında açıklanmış oldu. Söz konusu bu rapora bakılırsa, 1 Eylül tarihi itibariyle, 398 günden çok daha uzun zaman geçerli bulunan herhangi bir yeni web sitesi sertifikası üzerine Safari tarayıcısı tarafından güvenilmiyor olacak ve derhal red edilmiş olacak. Bunla birlikte son başvuru tarihinden önce verilmiş olan çok daha eski sertifikaların bu kuraldan etkilenmeyecek olduğu da ifade edildi.

Apple şirketi, söz konusu bu yeni politikayı Safari üzerinde uygulamaya başlaması halinde bütün iOS işletim sistemi ve macOS işletim sistemli cihazları üzerinde mecburi kılacak. Yani söz konusu web sitesi yöneticileri ile birlikte geliştiricilerinin, bundan böyle sertifikalarının Apple’ın gereksinimlerini karşılamış olduğundan emin olmaları gerekli.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close