Bilgisayar

RAM’iniz bozuk mu?

RAM'iniz bozuk mu?

 

Bilgisayarlarımızın bazen neden hata verdiğini anlayamayız. Bunun hangi donanımdan kaynaklandığını ya da işletim sisteminden kaynaklı bir problem yaşadığımızı bazen tespit etmek çok zor olabilmektedir.

Bugün size donanımsal bazlı bir problemin çözümü konusunda yardımcı olacağız.

Bilgisayarın RAM donanımının doğru çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. Eğer doğru çalışmıyorsa çözümü konusunda birtakım ipuçlarını sizlere vereceğiz.

RAMler yani sistem belleği bilgisayarlar için oldukça önemli donanımlardır. Her şeyden önemlisi RAMler kolay değiştirilip, takılabilirler. Bu yazıyı yazmamızdaki amaç boşu boşuna çalışan RAM’inizi değiştirmemeniz, Ram’inizin doğru çalışıp çalışmadığının tespitini yapabilmeniz.

RAM’inizin doğru çalışıp çalışmadığını Memtest 86 + adlı programla sınayabilirsiniz. Bu program ramlerinizi test etme konusunda en kusursuz biçimde yazılmış olanıdır. Fakat bu Memtest 86 + ‘ın çıkardıklarını CD Burner Xp tarzı bir uygulamayla CD’ye Boot edilebilir bir biçimde aktarmak gerekiyor. Bu yazma işlemini de ISO formatına dönüştürerek yazmak gerekiyor.

Bu CD yazma işleminden sonra bilgisayarınıza bu CD’yi takarak başlatmanız gerekecek Bu CD bilgisayarınızın raminin doğru çalışıp çalışmadığıyla ilgili bir takım testlerde bulunacak.

Program test sonucunda bilgisayarınızdaki hangi modüllerin doğru çalışmadığını bulacak ve siz de komple bilgisayarınızı değiştirmek yerine bu modülleri değiştirerek sorunları kökünden çözmüş olacaksınız.

Bilgisayında arıza tespit eden ve bilgisayarının arızalı olduğunu düşünen herkese bu testi öneriyoruz.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close