Mobil

Play Store üzerindeki uygulamalarda hala kötü yazılımlar var

Play Store üzerindeki uygulamalarda hala kötü yazılımlar var

 

Symantec isimli şirket, Android uygulama mağazalarından en popüler olanı Google Play Store üzerinde toplam olarak 2 milyon taneden fazla defa indirilmiş olan 25 tane kötü maksada sahip uygulama keşfetmiş bir durumda. Firma, kötü maksada sahip uygulamaları 2 Eylül tarihi içerisinde Google şirketine bildirdi ve bütün uygulamalar hızlı bir şekilde kaldırıldı; fakat güvenlikle ilgili araştırma yapanlar, bahsi geçen uygulamaların halen telefonlarda yer alabileceği hususunda da uyarıda bulunuyor.

Symantec isimli şirket, 25 tane uygulamanın benzeyen bir kod yapısını paylaşmakta olduğunu ve bunun aslında kötü maksada sahip uygulamalar geliştirenlerin arasında bir bağlantı olabileceğine işaret edebileceğini söylemekte. Firma, bahsi geçen uygulamaların büyük bir kısmının fotoğraf düzenleme ya da moda uygulamaları olarak öne çıktığına da dikkat çekmekte.

Symantec isimli popüler firma, geliştirici firmaların insanların kötü maksada sahip yazılımları indirebilmelerini sağlamak maksadıyla Google Play Store üzerinde trend hale gelen bir başka uygulamanın kopyasını meydana getirebildiklerini de ifade ediyor. Kötü maksada sahip olan yazılımların genel olarak kullanıcılara çok agresif bir biçimde reklam göstermekte olduğunu da ifade eden firma, Google şirketinin bu şekildeki uygulamaların yayılmasını önleyebilmek amacıyla daha fazla proaktif bir politikayı izlemesinin gerekli olduğuna da vurgu yapıyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close