Mobil

Ölü Piksel Nasıl Düzeltilir?

Ölü Piksel Nasıl Düzeltilir?

 

Led, telefon veya bilgisayar monitörünüzde ölü piksel veya sıkışmış piksel tamir etmeye ne dersiniz. Ölü bir pikselin olduğu ekranın tamamen kullanılamaz hale geldiğini göstermez. Genellikle bulutlanma olarak ta bilinene ölü piksel sorunudur.

 

Ölü pikseller kullandığımız cihazın belirli bir kısmının iyi bir görüntü vermesinin önüne geçiyor ve ekranda çokça dikkatimizi dağıtabiliyor. Böyle bir sorun için hemen para ödemeyin. Ölü piksel tamiri için yararlı bir kaç yöntem var belki de işinize yarayacaktır.

Ölü Piksel mi Yoksa Sıkışmış Piksel mi?
İşe başlamadan önce ekranınızda ki sorunun ölü piksel mi yoksa sıkışmış piksel mi onun farkını öğrenmekte. Görünümü yani bilgisayar ekranında ki renk cümbüşünü oluşturan piksel aslında yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere üç alt pikselden oluşur.

Ölü piksel tüm piksellerin veya alt piksellerin kapalı olması durumda ortaya çıkar. Ama takılan pikseller ölü piksellerden daha daha kolay çözülür.

 

Programla Ölü Piksel Tamiri

PixelHealer adlı uygulama , piksel problemlerini düzeltebilme amacıyla tasarlanmış Aurelitec’in komple bedava bir uygulaması olarak öne çıkmaktadır. Ölü piksel bulunan ekranınız bir Windows bilgisayarda ise bu program sizin ilk başvurmanız gereken yöntemdir. Windows 7’den Windows 10’a kadar birçok Windows sürümü ile uyumludur.

 

PixealHealer indirildikten sonra size renkli bir kutu penceresi ve ayarlamaları yapmanız için bir ayar menüsü sunacaktır. Renk kutusunu ölü piksellerin olduğu yere getirin ve kullanmaya başlayın.Doğrudan kutuya bakmayın.

Pencere daha sonra çoklu renkleri çok hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayacaktır. 25-30 dakika bekledikten sonra pikseli tekrar kontrol edin. İşe yarayıp yaramadığını tam anlamıyla öğrenmek için bir kaç kez tekrar edin.

Bu işlem ölü bir pikseli düzeltmenin veya tamir etmenin en yaygın ve etkili yöntemidir.

Eğer ölü piksel sorunun nerede olduğunu tam bilemiyorsanız. Bunun için InjuredPixels uygulamasını kullanabilisiniz. Ekranınızı test ederek sorunun nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close