Teknoloji

NASA’dan yeni bir keşif

NASA'dan yeni bir keşif

NASA, güneş sistemimize benzer bir yıldız sisteminin sekizinci gezegenini keşfetti. Yıldız Kepler-90, 2.500 ışıkyılı uzaklıkta ve güneşimizden daha büyük ve daha sıcaktır. Güneş sistemimiz kadar çok gezegene sahip olduğu bilinen ilk yıldızdır.

Kepler-90 yıldız sistemi güneş sistemimizden çok daha kompakttır. En dıştaki gezegen, yıldızın dünya güneşi ile yaklaşık aynı mesafede yörüngesindedir. iç gezegenleri küçük ve kayalık, dış gezegenleri ise daha büyük ve gazdan oluşuyor.

Yeni keşfedilen gezegen, Kepler -90i, yıldız sistemindeki üçüncü göksel nesnedir. Muhtemelen kayalıktır ve yeryüzümüze benzer, ancak ev yıldızına yakınlığı nedeniyle ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 400 ° C’dir. 14.4 günde bir yıldız etrafında hareket eder.

Keşif, Kepler uzay teleskopu tarafından sağlanan verilere dayanılarak yapıldı. Mart 2009’da başlatılan teleskop, sürekli olarak yeni yıldızlar ve gezegen sistemleri aramak için evrenin belirli bölümlerini tarıyor. Şimdiye kadar 2.000’den fazla yeni dünya keşfedildi.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close