İnternet

Mozilla şirketinden DNS hırsızlığına karşı yeni yöntem

Mozilla şirketinden DNS hırsızlığına karşı yeni yöntem

 

Mozilla şirketi, devamlı olarak gizlilikle alakalı işlevleri geliştirmek amacıyla çalışmalar yapıyor ve kullanıcıları için çok daha güvenli bir internet deneyimi sunma konusunda istekli. Bunun dahilinde gizlilikle alakalı korumaları geliştirmeye başlayan Firefox, yakın bir zamanda herhangi bir tane web tarayıcısına özel olarak en temel görevlerden bir tanesini içeriyor olacak ve web sayfalarını ziyaret etmeniz konusunda yardımcı konumunda yer alan ”alan adı” istekleri hususunda değişiklikler yapmaya başlayacak.

Şirket, Eylül ayının son günleri itibariyle ilk önce Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kullanılmaya başlanmış olacak ve varsayılan bir durumda yer alan DNS’yi şifreli bir şekildeki HTTPS üstünden varsayılana dönüştürmüş olacak. Bunun sayesinde çevrimiçi bir gezinme sırasında, DNS’leri ele geçirebilme ve etkinlik izlemeyle alakalı problemlerin önüne geçilmiş olacak, çevrimiçi bir şekilde gerçekleştirilen alışkanlıklar fazlasıyla daha özel ve çok daha güvenli bir durumda yer alacak.

Elbette ki her istek HTTPS kullanmamakta, lakin firma bu durumun da bir çözümünü bulmayı başarmış. Mozilla şirketi, bunlarla ilgili olarak özel bir ihtiyaç (ebeveynlerle alakalı bazı denetimleri ve kurumsal bir şekilde yapılandırmalar benzerinde) ya da gerçekleştirilen bir arama hatası halinde işletim sisteminin varsayılan bir durumdaki DNS’sine geri dönüş yapacak bir tane de ”geri dönüş” yöntemi olmasına çok güveniyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close