Mobil

Microsoft, Yüz Tanıma Sistemi Konusunda Alphabet ile Aynı Fikirde Değil

Microsoft, Yüz Tanıma Sistemi Konusunda Alphabet ile Aynı Fikirde Değil

AB’nin yürütme talebinde bulunduğu Yüz Tanıma teknolojisine getirilmesi hedeflenen yasak, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’den destek almıştı ancak Microsoft Başkanı Brad Smith bu konuda aynı görüşte değil.

Hükümetler Mücadele Etmeli

Pichai, teknolojinin kötü amaçlar için kullanılmaya müsait olduğunu belirtip bu kararı desteklerken Brad Smith, bu yasağın getirilmesinin potansiyel sorunları çözmek için yeterli olmadığını neşter yerine balta kullanılması örneğini vererek ifade etti. Pichai, Brüksel’de düşünce kuruluşu Bruegel tarafından düzenlenen bir konferansa verdiği demeçte, hükümetlerin sonraya bırakmadan daha şimdiden bununla mücadele etmesi gerektiğini, hatta çeşitli kadrolar oluşturması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda çok acele edilmemesini söylerken mücadelenin sağlam temellere atılması için hükümetlerin kurslar açabileceği tavsiyesini verdi.

Bununla birlikte, Microsoft’un baş hukuk görevlisi olan Smith, kayıp çocukları bulmak için kullanan STK’lar gibi bazı durumlarda Yüz Tanıma teknolojisinin faydalı olabileceğini ekledi. Bu durumda itirazı olmadığını da belirtti.

Yüz tanıma sistemleri hakkındaki tartışmalar burada sonlanmayacakmış gibi görünüyor. Gelecekte bu konunun siyasi arenadaki tartışmalarda yer alacağı kesin.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close