Teknoloji

Microsoft şirketi yeni projeleriyle alakalı açıklama yaptı

Microsoft şirketi yeni projeleriyle alakalı açıklama yaptı

 

Microsoft şirketi, 2 tane yeni açık kaynaklı bir proje açıklaması yaptı. Bunlar arasından bir tanesi, mikro hizmetlerin çok karmaşık olmasını ortadan kaldırabilecek taşınabilir, olay odağına sahip işleyişe dayandığı açıklanan Dapr; bir başkası da geliştirici durumda bulunan kaynaklarının, Kubernetes isimli kümelerin üstünde çalışmalarına ihtiyaç duymakta bulunan uygulamaları tanımlaması konusunda izin vermiş bir özellik olarak öne çıkan Açık Uygulama Modeli (OAM) olarak açıklandı. Microsoft şirketi söz konusu bu Açık Uygulama Modeli’ni Alibaba Cloud firmasıyla yapılmış iş birliğiyle geliştirmeye devam ediyor.

OAM ise, geliştiricilerin büyük kısmı ile birlikte operasyon ekibinin nerdeyse her gün karşı karşıya kalmış olduğu büyük bir problemi çözmüş oluyor. Kubernetes üzerinde yer alan Helm çizelgeleri bulunmasına karşın, bir tane uygulama kullanıldığı zaman Kubernetes bir tane tablo üzerinde bulunan nesneler arasında yer alan ilişkileri hiç bir şekilde kuramamakta. Yani aslında Kubernetes kümesi üzerinde 1. sınıf özelliğe sahip bir uygulama kavramına ihtiyaç bulunuyor.

OAM ayrıca bir tane YAML dosyası olmasının yanı sıra bir servis kataloğu üzerine ya da pazara koyulmasının yanı sıra ordan da uygulanabilmekte. Fakat belki de bunlar arasından en önemli olanı; geliştiriciler elinde yer alan verileri operasyon ekibine hızlı bir şekilde verebilmekte ve söz konusu bu ekip, geliştirici ile hiç bir şekilde konuşmak mecburiyetinde kalmadan uygulama yapabiliyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close