İnternet

Linux 5.6 için büyük bir çekirdek güncelleme

Linux 5.6 için büyük bir çekirdek güncelleme

 

Açık kaynağa sahip bir işletim sistemi olarak öne çıkan Linux için 5.6 isimli güncellemenin test sürümü paylaşıldı. Yeni karşımıza çıkacak olan bu güncelleme, mart ayında ya da nisan ayı içerisinde kullanıcılara sunulmuş olacak.

Linux adlı işletim sisteminin uzun bir zamandan beri yavaş tempo üzerinde ilerlemekte olan güncellemeleri, Linux 5.6 sürümüyle birlikte tekrardan eski günlerine geri dönüş yapıyor gibi gözükmekte. Linux 5.6 isimli güncelleme, açık kaynaklı özelliğe sahip bu işletim sistemine seneler sonrasında bu denli fazla yeni özelliği getirmiş olan ilk güncelleme olarak öne çıktı.

Linux adlı işletim sisteminin yaratıcısı konumundaki Linus Torvalds, Linux 5.6-rc1 isimli güncellemenin şu anda test aşamasında bulunduğu konusunda açıklamada bulundu. Güncellemenin kararlı bir durumdaki sürümünün de mart ayının son günlerinde veyahut nisan ayının ilk dönemlerinde gelmesi beklenmekte.

Linux 5.6 adlı sürümle beraber gelmiş olan yenilikler arasında en fazla dikkat çeken ise açık kaynaklı NVIDIA RTX 2000 isimli destek. Bu söz konusu özellik, Linux işletim sisteminin kullanıcılarına patentli sürücüleri yükleme yapmadan NVIDIA’nın son seride yer alan grafik kartlarının avantajlarından yararlanma olanağını da sunuyor. Bu hariç olarak AMD Radeon Navi ile birlikte Renoir grafik kartlarıyla ilgili olarak daha iyi tekrardan başlatma desteği gelmiş oluyor. Bu söz konusu özellik, problemle karşılaşılması halinde GPU’ya destek sağlıyor olacak.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close