Mobil

Katlanabilir ekranlı telefonlarda büyük bir problem

Katlanabilir ekranlı telefonlarda büyük bir problem

 

Samsung şirketi ile birlikte Huawei şirketinin çalışmaları sonrasında katlanabilir özelliğe sahip akıllı telefonlar hızlı bir biçimde hayatımıza girmeye başladılar. Hatta Samsung şirketinin üretmiş olduğu katlanabilir özelliğe sahip akıllı telefonlardan Galaxy Z Flip, kullanıcıların çok büyük bir ilgisiyle karşılaşmış oldu.

Katlanabilir özelliğe sahip olan akıllı telefonlar tasarımlarıyla büyük bir ilgi uyandırmış olmalarına karşın dayanıklılığın yanı sıra pil ömrü benzerindeki standart akıllı telefonlar üzerinde bile halen tartışılmakta olan iki sorunun daha da büyük halde karşımıza çıkabilmesine sebep olmaktalar.

Akıllı telefon modellerinin pil ömürleri geçmiş olduğumuz birkaç senelik zaman içinde büyük bir gelişme göstermiş değil. Temel bir şekilde akıllı telefon modellerinin pil ömürleri de yalnızca bir günlük kullanıma yetmekte. Nerdeyse tamamımız gece telefonlarımızı tekrardan şarj etmek halinde kalmaktayız.

1996 senesi içerisinde Motorola StarTac modeliyle birlikte karşımıza çıkmış olan lityum iyon piller, günümüzde yer alan akıllı telefon modellerinde bir takım özel iyileştirmelerle beraber halen kullanılmakta. Bataryaların kapasitelerinin yanı sıra güvenlik seviyeleri daha da çoğalmış olsa bile cihazların enerji konusundaki ihtiyacı daha da çok arttığından 24 senelik bir süreçten sonra pil ömrü uzayacak olduğuna kısalmış bir vaziyette.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close