Teknoloji

Kamyon ve Otobüslere Takograf Kartı Zorunluluğu Geldi

Kamyon ve Otobüslere Takograf Kartı Zorunluluğu Geldi

2020 yılı ile birlikte yenilikleri de karşılamış olduk. Bu haberimiz, kamyon ve otobüs şoförlerini yakından ilgilendiriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu yönetmeliğe göre otobüs ve kamyon şöförleri sayısal tokograf kartı kullanmak zorunda. Takografa kayıt olan veriler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletilmek zorunda.

Hayata geçirilecek bu yeni uygulama ile birlikte, daha güvenli bir trafik ortamı yaratılmaya çalışılacak. Çünkü bu veriler ışığında trafik kazalarını bir nebze de olsa azaltmak hedefleniyor. Çünkü bu verilerde; şoförün ulaştığı hızlar, toplam sürüş saati bakanlık tarafından görülmüş olacak. Bu sayede de fazla hız yapmanın önüne geçilecek. Ayrıca şoförün çalışma saati gözlemlenecek buna bağlı olarak da şoförün yorgunluğu tespit edilecek. Trafikte yorgunluktan dolayı uyumaların da önüne geçilmiş olacak.

Kamyon ve Otobüslerin Kara Kutusu: Takograf Kartı

Bilindiği üzere sayısal tokograf kartı, kamyon ve otobüslerin verilerini depoluyor. Yapılan yolculuklar, yolculuk saatleri de buna dahil. Bu nedenle şoförler denetlendiğini hissederek daha dikkatli ve nizami davranacak. Sayısal tokograf kartları, şoförler için belirlenen 9 saatlik yasal sürenin aşılmaması, emek sömürüsü yapılmaması için de büyük bir nimet olacak. Bununla birlikte otobüslerde yedek şoförlerde istihdam edilecek.

Yeni gelecek olan buı sistem ile birlikte, kartlar üzerinden analiz yapılarak, firmalara puanlar verilecek ve puanlama sistemi hayata geçirilecek. Şirketlerin kullandığı takograflar, bakanlıkların gerekli birimlerine teslim edilecek ve puanlamalar buna göre yapılacak.

 

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close