İnternet

Kablosuz bağlantı konusunda yeni bir dönem başlıyor

Kablosuz bağlantı konusunda yeni bir dönem başlıyor

 

Wi-Fi Alliance, kar maksadı gütmemekte olan bir endüstri grubu şeklinde günlük hayatımızda kullanmaya devam ettiğimiz kablosuz bağlantılarla alakalı standartları belirlemekte. Söz konusu bu grup, yeni nesil çıkmış olan teknolojilerin ihtiyaç duyacak oldukları Wi-Fi Certified 6 isimli yeni sertifika programını başlarmış bir durumda. Bu söz konusu Wi-Fi araçları ise, 802.11ax Wi-Fi radyo frekanslarını kullanıyor olacak. Sistem içerisine dahil olmuş üreticiler ise Wi-Fi Certified 6 logosunu ürünleri üzerinde kullanabiliyor olacak.

Bu söz konusu logo fazlasıyla önemli bir durumda çünkü bir cihazın yeni nesil teknolojileri kullanabilmekte olduğunu da gösteriyor olacak. Bu söz konusu lisans ile beraber üreticiler, bahsi geçen kablosuz bağlantı standartlarına uygun cihazlar piyasaya çıkartabiliyor olacak. Akıllı telefonların bazıları hali hazır bir şekilde bu teknolojiye uygun durumda üretimi yapıldı.

Wi-Fi Alliance isimli platform, Wi-Fi 6 isimli yeni programın Wi-Fi 5’ten %40’a varan oranda daha hızlı olabileceğini açıkça ifade etti. Wi-Fi 6 kullanan modemler tek kanal üzerinde birden çok kullanıcıya hizmet verebilmeyi sağlamakta bulunan OFDMA (Dik Frekans Bölmeli Çoklu Erişim) şeklindeki özelliğe de sahip.

Bu söz konusu sistemle birlikte WPA3 Wi-Fi güvenlik sistemleri de bulunmuş oluyor. Çoklu kullanıcılarla birlikte çoklu girdi,ve çoklu çıktı sistemleri kullanılarak modem aynı esnada birden çok sinyali de alıp yollayabiliyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close