Uygulama

İşlerinin Apple şirketi tarafından baltalandığını iddia ettiler

İşlerinin Apple şirketi tarafından baltalandığını iddia ettiler

 

Spotify platformu, geçtiğimiz birkaç aydan beri Apple şirketinin kendilerine karşı sürekli olarak antitröst uygulamalar yapmakta olduğunu ifade etme hususunda çekingen davranmamaktaydı. Hatta senenin ilk aylarında Spotify, Apple şirketinin App Store mağazasını işletme politikasıyla alakalı olarak Avrupa Birliği’nde Apple şirketine karşı bir antitröst davası açmış idi.

Firmanın yöneticileri ise özellikle de Spotify platformu üzerinde yer alan kurallarının App Store kapsamında oluşturulmuş olduğunu ve ücretlendirmeler belirlendiği esnada Apple şirketinin söz konusu bu ücretlere dolaylı bir şekilde müdahalede bulunduğunu da savunmakta. Spotify platformunun CEO’su görevinde bulunan Daniel Ek geçmiş olduğumuz Mart ayı içerisinde, Apple şirketinin kendisine ait müzik uygulamasıyla rekabet etmeye devam eden uygulamalara karşı avantaj sağlayabilmek maksadıyla bu tarzdaki uygulamalar üzerinden %30 oranında bir ”uygulama vergisi” alımı yapmaya başladı.

Daniel Ek açıklamasının devamında; ”Apple şirketi, Spotify ile birlikte öteki uygulamaların Apple şirketine ait ödeme sistemi kullanılarak gerçekleştirilen satın alımlar konusunda, bu fiyata Premium hizmetine geçiş yapmakta dahil olmak üzre, %30 seviyesinde bir vergi ücreti ödemesi yapması gerekli. Şayet bizler ise fiyatlarımızı bu rakama göre yeniden düzenleyecek olursak Premium üyeliklerin fiyatı, Apple Music isimli uygulamanın fiyatının daha üstüne çıkartmaya zorlanmış bir durumda bulunacak.” şeklindeki sözlerine yer verdi.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close