Mobil

iPhone konum verisini koronavirüs tespiti amacıyla kullanmaktalar

iPhone konum verisini koronavirüs tespiti amacıyla kullanmaktalar

 

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, koronavirüs ile alakalı salgının ülkenin genelinde nasıl yayılmış olduğunu tespit edebilmek amacıyla iPhone konum bilgilerini kullanmış olduğu belirtilmekte. Geçmiş olduğumuz hafta içerisinde de Avrupa’nın sekiz tane büyük telekom operatörü mevcut durumdaki müşterilerinin konum bilgilerini Avrupa Komisyonu ile paylaşacak olduğu konusunda bir açıklamada bulunmuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti’de yer alan Wuhan kenti içerisinde ortaya çıkmasının sonrasında bütün dünyaya yayılmış olan ve şu zamana dek tam tamına 32.113 insanın yaşamını yitirmesine sebep olan yeni ölümcül koronavirüsle (COVID-19) mücadele konusunda akıllı telefon kullanıcılarının mevcut verileri de devletler tarafından izlenmekte. En son, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir dizi kurumun iPhone kullananların konum verilerine erişim sağlamış olduğu iddia edildi.

Wall Street Journal aracılığıyla yapılmış olan özel habere bakılırsa federal hükümet, Hastalık Kontrol ile Korunma Merkezleri (CDC), eyaletin yanı sıra yerel yönetimler, akıllı telefon kullananların durumları ve ayrıca hareketleri konusunda raporlar elde etmekteler. Yine söz konusu bu haber içerisinde, pek çok devlet yetkilisinin milyonlarca sayıdaki akıllı telefonlarının yanı sıra mobil cihaz kullanıcılarının konum verilerine ulaşabilmiş olduğu da belirtilmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close