Mobil

iPhone cihazlara yönelik kimlik avı saldırıları devam ediyor

iPhone cihazlara yönelik kimlik avı saldırıları devam ediyor

 

Apple şirketi, macOS işletim sistemiyle birlikte iOS işletim sistemi üzerindeki güvenlik önlemlerini fazlasıyla sıkı tutma konusunda gayret etse de bazı kısımlarda yazılımcılar ile baş etme konusunda zorlanıyor.

Kimlik avıyla ilgili saldırılarda saldırganlar sosyal mühendislikle ilgili yönteme çok fazla güvendiğinden dolayı pek çok kimlik avı saldırısı esnasında yazılım kullanmamakta. Kaspersky şirketi tarafından paylaşılan son raporlara bakılırsa insanları kandırabilmek amacıyla Apple markasını kullanmakta olan sahte internet sayfalarının kullanılmaya başladığı olayların sayısı, senenin ilk 6 aylık döneminde 1,6 milyon taneye kadar yaklaştı.

Kaspersky Security Network şirketi, en çok rastlanmış olan dolandırıcılık yöntemlerinin ilk sırasında iCloud platformunun arayüzü taklit edilip Apple ID hesabına ait bilgilerinin çalınması bulunuyor. Bu söz konusu servislere yönlendirmekte olan bağlantılar genel bir şekilde teknik destek ekipleri tarafından yollanmış gibi gönderilen spam e-mailler aracılığıyla geliyor. Buna benzer e-maillerde, eğer bağlantıya tıklanmaz ise kullanıcının hesabının kilitlenecek olduğu bilgisine yer veriliyor.

Bir başka yaygın hale gelen dolandırıcılık yöntemi de bilgisayarların güvenlik tehdidi altında yer aldığı söylenip gerçekleştirmekte. Saldırgan kişi, kullanıcının elinde yer alan bilgisayarının fazlasıyla büyük bir güvenlik tehdidi altında yer aldığını ve bu söz konusu problemin birkaç tıklamanın yanı sıra biraz para ödemesi yapılarak hemen çözecek olduğunu ifade ediyor ve eğer bilgisayar kullanıcısı bu numaraya düşer ise parayı da alarak kayıplara karışmış oluyor.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close