Bilgisayar

Intel şirketinden büyük indirim kararı

Intel şirketinden büyük indirim kararı

 

AMD şirketinin Ryzen isimli serisiyle işlemci pazarı içerisinde Intel şirketine karşı bir üstünlük elde etmiş olduğunu görmüştük. Uygun fiyata sahip ve yüksek performans sunan bu işlemciler Intel şirketinin işlemcilerine bakıldığı zaman çok daha fazla tercih edilenler arasında yer almıştı. Durumu farketmiş olan Intel şirketi de, bazı işlemci modellerinde indirime gitme konusunda da tercihte bulunmuştu. Yalnızca bunları yapmanın yeterli bir durumda bulunmayacağının farkına varan Intel şirketi, kollarını ise yeni nesil olarak karşımız çıkacak i3 işlemcisiyle ilgili sıvamış bir durumda.

İşlemciyle alakalı bir takım detaylar da ortaya çıkmış bir durumda. Intel şirketinin 9. nesilde yer alan i3 işlemcileri, 4 çekirdekli işlemciler olarak öne çıkmıştı. Daha sonraki nesil üzerinde de hyper-threading isimli bir teknoloji kullanmaya hazırlanmaktalar. Öte yandan i3-9100 isimli işlemcinin 3.6 Ghz taban saat hızını üzerinde barındırmakta olduğunu da anımsatalım.

Hiper isimli iş parçacığı, Intel şirketinin eşzamanlı bir şekilde çoklu iş parçacığı şeklinde isimlendirmiş olduğu şeydir. Bu ise, söz konusu işlemcinin sahici fiziksel durumda bulunan çekirdeklerinin sanal işlere bölünebilecek olduğu anlamını taşıyor. Bu durum ise performans konusunda bir artış sağlamakta olan etmenler arasında bulunuyor.

Comet Lake çiplerinin ise tam olarak 2020 senesi içerisinde piyasaya sürülecek olduğu konusunda tahminler var.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close