Uygulama

Instagram’da çok kritik bir güvenlik açığı

Instagram'da çok kritik bir güvenlik açığı

 

Instagram platformunun iOS sürümüyle birlikte Android sürümü üzerinde birkaç ay öncesine keşfedilmiş bir güvenlik açığıyla alakalı teknik rapor hazırlanmış durumda. Check Point adına sahip siber güvenlik firması aracılığıyla hazırlanmış olan bir rapor, güvenlik açıklarının aslına bakılırsa ne kadar kolay bir biçimde sömürülebilecek olduğunu da açık bir şekilde gözler önüne sermiş durumda.

İlkbahar ayları içerisinde Instagram platformunun iOS sürümüyle beraber Android sürümü üzerinde çok kritik bir güvenlik açığı tespit edilmiş durumdaydı. Bu söz konusu güvenlik açığı, bir tane saldırganın hedef kullanıcının verilerine kolay bir şekilde erişmesini, kullanıcının Instagram platformuna erişim sağlamasını engellemesini, kullanıcının hesabının üstünde tam kontrol sağlayabilmesini ve ayrıca mobil cihazın üstünde tam kontrol sağlayabilmesine sebep olmaktaydı. Bu söz konusu güvenlik açığı artık kapatılmış bir durumda bulunsa da yapılmış olan yeni açıklamalar, açığın tam olarak nasıl sömürülebilecek olduğunu da teknik bir şekilde açıklamakta.

Gerçekleştirilmiş olan açıklamalara bakılırsa Instagram platformunun güvenlik açığını kullanabilmek aslında fazlasıyla kolaydı. Bir tane saldırgan, çok özel bir görüntü oluşturup bu görüntüyü hedeflemiş olduğu kullanıcıya gönderecek olursa, güvenlik açığından dolayı geniş kapsama sahip bir erişim hakkının kapıları açılmış olmaktaydı. Hedefte yer alan kullanıcının alakalı görseli telefonuna kaydedecek olması da süreci başlatmakta ve bilgisayar korsanı, hedefinde yer alan kullanıcının bütün verilerine erişim sağlayabiliyordu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close