Uygulama

Instagram üzerindeki beğenilerin kaldırılması davranış analistlerinin gündeminde

Instagram üzerindeki beğenilerin kaldırılması davranış analistlerinin gündeminde

Sinir bilimiyle alakalı araştırmalar beynin gereksinim duymakta olduğu en temel insan mevcut durumdaki insanların geçtiğimiz 10.000 senede fazla değişmemiş olduğunu ortaya koymakta. Bu söz konusu araştırmaların temel bir şekilde ortaya çıkartmış olduğu şey da, beynin en eski bölümü şeklinde isimlendirebileceğimiz bölümün sosyal bağlantılara öncelik vermiş olduğu. Buna bakılırsa, beyin devamlı olarak karşıda yer alanlara yönelik ‘”içerde miyim, dışarda mı?’” şeklindeki bir soruyu sormakta ve bu söz konusu soruyu sormayı geçmiş olan senelere karşın asla bırakmamakta.

Beğenilme konusundaki istek herkesin tamamen ortak bir noktası desek yanlış olmaz. Bir de sosyal ortamlar üzerinde herkesin görebilecek olduğu biçimde alınan kalpler ile birlikte beğeniler ve etkileşimler beynin mevcut durumdaki ödül merkezini tetiklemiş durumdayken, onay almamış olduğumuzu hissettiğimiz zaman, bu aslın bakılırsa o denli de önemli olmadığına inanmış olduğumu bir şeyden dolayı olsa dahi dışlanma korkusunu tetikleyecek olabilir. Pekala niçin? Yanıt aslında çok kesin: Zira beyin sürekli olarak var olan aidiyeti değerlendirmektedir.

Söz konusu araştırmalar ise bizlere sosyal medya üzerinde yer alan beğenilerin yalnızca kısa vade içerisinde destek sağlamakta olduğunu ortaya koymuş oluyor. Aslında farklı bir deyişle anlatmak gerekirse, beğenilerin ilk olarak iyi hissettirmiş olduğu doğru fakat fazla bir zaman geçmeden farklı bir desteğe ihtiyaç duymuş olduğumuz da bilimsel bir şekilde kanıtlanan farklı bir gerçektir. Yani söz konusu bu beğeniler aslına bakılırsa ruhumuzu beslememekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close