Bilgisayar

iCloud ile iTunes üzerinde çok büyük bir güvenlik açığı

iCloud ile iTunes üzerinde çok büyük bir güvenlik açığı

 

iTunes isimli uygulama iler birlikte iCloud’lar üzerinde büyük bir güvenlik açığı tespit edilmiş durumda. Bu söz konusu güvenlik açığı kullanılıp kötü niyeti bulunan kullanıcılar tarafından bilgisayarlar üzerine zararlı bir şekilde yazılım yüklenebilmekte. Araştırma yapanlar ise konuyla alakalı olarak tavsiyelerde bulunmuş bir durumda. Tavsiyelere bakılır ise Bonjour isimli servisin eski sürümünü cihazınızdan kaldırmanız çok iyi bir önlem olarak kullanılabilir.

Bonjour isimli uygulama, antivirüs programları açısından da tamamen güvenli bir uygulama şeklinde gözüküyor. Bundan dolayı da zararlı yazılımların yükleme sırasında hiç bir şekilde virüs tespiti gerçekleştirilemiyor. Bu söz konusu açıktan kurtulabilmenin çok önemli bir çözümü şeklinde de kullanıcılara söz konusu bu servisin eski sürümünü cihazları üzerinden kaldırmaları tavsiye edilmekte. Bonjour isimli uygulama, Apple şirketinin güncelleme uygulaması olarak kullanıldığı için, açıktan dolayı kullanıcılar hiç bir şekilde fark etmeden zararlı yazılımları da indirebilmekteler. O kadar ki, iTunes isimli uygulama ile birlikte iCloud isimli uygulama silinmiş olsa bile Bonjour isimli servis bağımsız bir biçimde çalışmayı sürdürüyor.

Apple şirketi, 7 Ekim 2019 tarihi içerisinde iCloud ile birlikte iTunes uygulamalarına özel bir güncelleme paylaştı. Paylaşmış olduğu bu özel güvenlik güncellemesiyle beraber söz konusu bu açığı da kapatmış bir durumda. Ne kadar kötü ki bu söz konusu güncelleme, uygulamalar kaldırılmış olduğu durumda Bonjour isimli servisin çalışmayı sürdürdüğü bilgisayarları kapsamamakta.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close