Mobil

Huawei şirketi yeniden Google ürünlerini kullanacak mı?

Huawei şirketi yeniden Google ürünlerini kullanacak mı?

 

Times tarafından paylaşılan bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın geçmiş olduğumuz hafta gerçekleştirilen özel bir toplantı esnasında yetkililere bir takım Amerika Birleşik Devletleri firmalarına Huawei şirketine malzeme yollamaya başlamak amacıyla ”yeşil ışık” verilmesi konusunda bir talimatı olduğunu ifade etti. Başkan görevinde bulunan Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bazı firmaların malzemeleri Huawei şirketine yollamasına izin vermiş olduğu konusunda bir açıklama yaptı. Huawei şirketi yakın bir zaman içerisinde Android işletim sisteminin Google Play Hizmetlerini de kullanma konusunda lisansını elde edebilir.

Rapor içerisinde, Huawei şirketine verileceği açıklanan ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’nin üstünden değil de değişik ülkeler üstünden üretilerek yollanabileceği yer almakta. Geçmiş olduğumuz sene içerisinde Huawei şirketinin en büyük müşterilerinden biri olarak kabul etmiş olan tedarikçi, haziran ayı içerisinde Şirketin Varlık Listesi üzerinde yer alana kurallara baktı ve yasal bir şekilde firmaya malzeme tedarik edebilecek olduğu konusunda karar verdikten hemen sonrasında Huawei şirketine gönderimini sürdürebileceğini ifade etti

Çin hükümeti içerisinde yer alan bir tane yasa, firmalardan, firma adına istihbarat toplanması konusuna bir talepte bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri, bundan dolayı da Huawei şirketinin çok büyük ulusal bir güvenlik tehdidi şeklinde görmeye devam ediyor. Bu ise Amerika Birleşik Devletleri’ni, Huawei şirketine ait olan telefonları ile birlikte ağ donanımlarının, Amerika Birleşik Devletleri’nin firmaları ve tüketicileriyle ilgili olarak Pekin’e bilgi yolluyor olacak bir arka kapı içermekte olduğu konusunda tahminlerinin olmasına yöneltti. Huawei şirketi de bunu reddetmişti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close