Teknoloji

Huawei şirketi yasal bir yoldan hak aramaya başlayacak

Huawei şirketi yasal bir yoldan hak aramaya başlayacak

 

Çin asıllı telekomünikasyon devlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Huawei şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz aylarda ekipman almasına gerçekleştirilen hamleye karşı bir hamle yapabilmek amacıyla da hazırlanmakta. Eğer anımsarsanız geçmiş olduğumuz hafta Amerika Birleşik Devletleri, Huawei şirketi ile ZTE şirketinin Amerika Birleşik Devletleri içerisinde ürün satış işlemini ulusal güvenliklerini tehdit etmiş olduklarını gerekçe göstererek yasaklamıştı.

The Wall Street Journal tarafından yapılmış olan habere bakılırsa Huawei şirketi, gelecek hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde dava açmaya hazırlanıyor. Haber ise adı açıklanmamış olan kaynaklara dayandırılıyor. Huawei şirketinin tarafından bu konuyla alakalı olarak herhangi bir açıklama gerçekleştirilmemiş olsa bile firma, bir takım medya kuruluşlarını perşembe gününde yapacak olduğu duyurularla ilgili olarak Shenzhen’de yer alan merkezine çağırmış bir durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Federal Ticaret Komisyonu’nun Başkanı görevinde bulunan Ajit Pai, yapmış olduğu bir açıklama esnasında Huawei şirketi ile ZTE şirketinin Çin’in komünist hükümeti ile fazlasıyla yakın bağlarının bulunduğunu da savunmuştu. Elbette ki Huawei şirketinin tarafı da hiç bir şekilde sessiz kalmamış, verilmiş olan kararın ‘‘sınırlı bir sayıda bilgi ile birlikte hatalı varsayımlara” dayandırılmakta olduğunu ifade etmişti.

Aslına bakılırsa son zamanlar içerisinde gelişmiş olan bütün bu olaylar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Adalet Bakanı görevinde bulunan William Barr’ın Federal İletişim Kurulu’na göndermiş olduğu mektup aracılığıyla iyice alevlenmişti.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close
Close