Mobil

Huawei şirketi Android işletim sisteminin rakibi olacak

Huawei şirketi Android işletim sisteminin rakibi olacak

Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin çok ani bir kara alarak Huawei şirketini kara listeye eklemesiyle başlamış olan ve Google şirketi ile birlikte Intel şirketi ve de Qualcomm şirketinin de Huawei şirketiyle olan iş birliklerini sona erdirme kararları almasıyla beraber süren sürecin sonrasında gerçekleştirilen açıklamalarda alınmış bu kararların 90 gün zamanla ertelenmiş olduğu duyurusu yapılmıştı.

 

Yaşanmış olan bu gelişmelerin hemen sonrasında ise Huawei şirketi gelecek dönemde Android işletim sistemini kullanmayı sürdürebilecek fakat Play Store’da olduğu gibi ana servislere de hiç bir şekilde erişim sağlayamıyor olacak. Çin asıllı firmanın açıklamalarına bakılır ise bu şekilde bir durumla karşılaşma konusundaki olasılıklarına karşı bir takım önlemler almış oldukları ve uzun zamandan beri bu konuyla alakalı olarak çalışmalar yapmış oldukları da ifade edilmekte.

Elde edilmiş olan bilgilere bakılır ise Huawei şirketi uzun zamandan beri bir işletim sistemi üstünde çalışmalar gerçekleştirmekte. Üst düzeyde yer alan Huawei şirketinin yetkililerinden Tim Watkins’in Financial Times’a yapmış olduğu açıklamalarda firmanın Android işletim sistemine alternatif bir şekilde kendisine ait işletim sistemini kullanıma sunabilmek amacıyla hazır bir durumda bulunduğu da ifade edilmekte.

Aktif bir şekilde test edilme çalışmaları gerçekleştirilmiş olan işletim sisteminin fazlasıyla yakın bir tarih içinde kullanıcılara tanıtılması konusunda bir beklenti varken, Amerika Hükümeti ile birlikte Amerikalı firmaların gerçekleştirecek oldukları yaptırımlarına karşı Huawei şirketi de önlemini almış gibi gözükmekte.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close