Mobil

Huawei Mobile Services test ediliyor

Huawei Mobile Services test ediliyor

 

Geçmiş olduğumuz mayıs ayı içerisinde Donald Trump yönetimince kara listeye dahil edilen Huawei şirketi, yeni cihazları için Amerika Birleşik Devletleri menşeine sahip donanımları ya da yazılımları hiç bir şekilde ekleyemiyor. Bilmekte olduğunuz gibi, söz konusu bu yasağın içerisine Google şirketinin çatısı altında yer alan hizmetlerle birlikte uygulamalar da girmiş oluyor.

Aslında Amerika Birleşik Devletleri asıllı teknoloji devine bağlı bir durumda bulunduğunu söylese bile, kendisine özel bir alternatifine de sahip bir durumda olma konusunda isteği bulunan Huawei şirketi, bir müddettir kendi geliştirmiş olduğu mobil ekosistemlerinden biri olan Huawei Mobile Service (HMS) üstünde çalışmalar yapıyor. Google şirketinin mobil servislerine alternatif bir şekilde geliştirilmiş olan söz konusu bu servis, bugünden itibaren Çin içerisinde beta sürecine başlamış oldu.

Geliştirici kişilerin deneyimine sunulmuş olan bu HMS, beta süreci süresince Google şirketinin servislerine çok daha iyi bir alternatif olduğunu kanıtlamayı başarabilir. Geçmiş olduğumuz ekim ayı içerisinde tanıtımı yapılan bu platform; AppGallery ile birlikte Cloud, Browser, Music, Themes, Video ve ayrıca Asistan uygulamalarına sistem üzerinde yer veriyor. Çin asıllı firmanın yeni amiral gemisi olarak çıkan Mate 30 isimli seri; Google Play Store ile birlikte YouTube, Gmail ve ayrıca Google Haritalar benzerindeki servisleri üzerinde barındırmıyor. Buna karşın Android 10 tabanına sahip EMUI 10 arayüzüyle birlikte gelmiş olan bu akıllı telefon, ocak ayı içerisinde ülkemizde satışa çıkmış olacak.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close