Mobil

Huawei kararından sonra Samsung ile Nokia hisselerinin fiyatı uçtu

Huawei kararından sonra Samsung ile Nokia hisselerinin fiyatı uçtu

 

Huawei şirketinin akıllı telefon alanında yer alan en büyük rakiplerinden Kore asıllı Samsung şirketinin hisseleri %2 oranında yükselmiş oldu. Şirketin piyasa değeri içerisinde 5 milyar dolar tutarında bir artış meydana geldi. Huawei şirketinin telekom altyapısı alanında yer alan en büyük rakiplerinden Nokia şirketinin hisselerinde meydana gelen artışta sabah saatlerine doğru %5 oranını bulmuş oldu. Buna karşılık olarak Avrupa asıllı çip üreticilerinin hisseleri de adeta çakılmış oldu.

Huawei şirketinin yaşamış olduğu problemler yalnızca akıllı telefon işi ile de sınırlı durumda değil. Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Donald Trump’ın imzalamış olduğu kararname ile Amerikalı firmalar ”güvenlik” gerekçesi ile Huawei şirketinden artık telekom ekipmanı alamıyor olacak. Huawei şirketi küresel bir telekom ekipmanı pazarı içerisinde 2018 senesinde %29 oranındaki bir payla liderliğini devam ettirdi. Şirket, 2014 senesi içerisinde Finlandiya merkezli durumdaki Nokia şirketinden liderliği kapmış olduğu ve o tarihten bu zamana kadar pazar payını fazlasıyla istikrarlı bir biçimde her sene 2 puan kadar çoğalttı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei şirketine yönelik olarak gerçekleştirmiş olduğu yaptırımlarının etkisinin bu ülke ile sınırlı durumda kalması da beklenmemekte. bilinmekte olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri genel olarak herhangi bir hususta bir firmayı ya da ülkeyi kara listeye aldığı zaman müttefiklerinin de kararları için uymasını beklemekte. Bu nedenden dolayı dünya üzerindeki en büyük 2. telefon üretici firmasına yalnızca yazılım değil donanım alanı içerisinde de uygulanmaya başlamış olan yaptırımlar Avrupa asıllı çip üreticilerinin hisseleri içerisinde sert düşüşlere sebep oldu. İsviçre’de merkezi bulunan STMicroelectronics şirketinin hisselerinde %6 oranında bir düşüş meydana gelirken, farklı bir çip üreticisi olan Alman Infineon Technologies şirketinin hisseleri de %3.5 oranında bir değer kaybetmiş oldu.

Etiketler

teknologram

Teknologram.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup Teknoloji hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan teknoloji sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close